Sadi Baba anıldı

Elazığ Belediyesi tarafından Elazığ ve çevresinde yakın zamanda yaşamış manevi şahsiyetleri anmak ve anlatmak amacıyla gerçekleştirilen 'Aziz şehrin aziz şahsiyetleri' adlı programda Sadi Özen anıldı.

Sadi Baba anıldı Güncel
Elazığ Belediyesi tarafından Belediye Kongre ve Kültür Merkezi'nde 'Aziz şehrin aziz şahsiyetleri' programı düzenlendi. Programa Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Harput Diyanet İşleri Eğitim Merkezi Müdürü Celal Sürgeç, Prof. Dr. Kelam Arıkan, İktisatçı Nevzat Ülger, eğitimci Muzaffer Turgut, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program öncesi konuşma yapan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, "Göreve geldiğimiz günden beri belediyeciliğin sadece yol yapmak, kaldırım yapmak, park yamak olmadığını ısrarla vurguladık. Bir şehri şehir yapan onun yolları değil, bir şehri şehir yapan onun kültürü, onun sanatıdır. Kültürü ve sanatı olmayan bir şehir sadece binaların olduğu bir köydür. Ancak Elazığ, Elaziz, Mamüratülaziz ve Harput’la birlikte bu şehri şehir yapan kültürü yoğuran bir yerdir. Bu açıdan Elazığ farklı bir ildir. Biz bu farklılığın ortaya çıkmasına sadece vesile oluyoruz. Birçok kültür etkinlikleriyle de bunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. 30 Marttan bu güne yaptığımız bu şekildeki kültür etkinlikleri 45’in üzerine çıktı. Her hafta bir taraftan konferans, bir taraftan paneller, bir taraftan kurultaylarla şehrimizin gizli kalmış, saklı kalmış üzerindeki o kirli tozları üfürüp alttan o cevheri çıkarmaya çalışıyoruz. Bizim bugüne gelişimizde hamurumuzu yoğuran çok değerli büyüklerimiz var. İyi ki bu hamuru onlar yoğurmuşlar. Bizde bugün onların yoğurduğu hamurun üzerinde yürümeye gayret ediyoruz. Bu etkinliklerde siz sadece logolarda Elazığ Belediyesinin logosunu görüyor olabilirsiniz. Ancak yaptığımız bütün çalışmalar bir ekibin, bir komisyonun ürünüdür. Bunun bir tarafında üniversitemiz, bir tarafında müftülüğümüz, bir tarafında ilahiyat fakültemiz, diyanet eğitim merkezimiz, bir tarafında da diğer STK’larımız var. Hepimiz gücümüzü birleştirerek bu tip organizasyonları sonuçlandırıyoruz. Bütün kalbi duygularımla söylüyorum ki bu organizasyonlar sadece belediyenin organizasyonu olsaydı bu kadar ilgi ve alakayı görmezdi. Bu ilgi ve alakanın altında geniş bir kesimin çalışması yatmaktadır. Ben bu nedenle emeği geçen ve katılan tüm hemşerilerimize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. 
 
Kur'an- Kerim tilaveti ile başlayan programda, Sadi Özen’in hayatını anlatan ve sevenlerinin röportajlarla anlattığı sinevizyon gösterisine yer verildi. ‘Bir gönül adamı Sadi Baba' konusunda ‘Aziz şehrin aziz şahsiyetleri' programının moderatörlüğünü Harput Diyanet İşleri Eğitim Merkezi Müdürü Celal Sürgeç’in yaparken konuşmacı olarak Prof. Dr. Kelam Arıkan, iktisatçı Nevzat Ülger, eğitimci Muzaffer Turgut yer aldı.
 
Programda katılımcılara, Sadi Özen’in hayatından kesitler sunulurken yazdığı kitaplar, şiirler ve verdiği sohbetler hakkında bilgiler verildi. Neyzen Ender Doğan ve Dergah-ı Dar’ül Hazen Grubu'nun ilahilerle çeşitlendirdiği programda konuşmacılar, Sadi Özen ile ilgili yaşadıkları ve unutamadıkları hatıralar, bu süreçte sohbetlerinde anlattığı yaşama dair olması gereken örnek alınması gereken davranışlardan örnekler sundu. Program sonunda Elazığ Belediye başkanı Mücahit Yanılmaz, bayanlara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle karanfil dağıttı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom