Minik Madina'nın yaşam savaşı

Irak'taki doktorların beynindeki tümör nedeniyle ameliyattan sonra ya ölür ya felç olur ya da akıl sağlığını yitirir dediği 9 yaşındaki Madina, Elazığ'da geçirdiği başarılı operasyon sonucu sağlığına kavuştu.

Minik Madina'nın yaşam savaşı Güncel
Irak’ın Dahok kentinde yaşayan 9 yaşındaki Madina Jadel Azeez’i baş ağrısı nedeniyle hastaneye götüren anne Rabia ve baba Azeez Ali, çocuklarının beyninde tümör olduğu öğrendi. Irak’ta bir çok hastaneye giden aile, doktorlardan 'Kızınız ameliyat olursa ya ölür ya felç kalır ya da akıl sağlığını yitirir' cevabını aldı. Iraklı aile, Türkiye’de bulunan yakınları aracılığıyla Medical Park Elazığ Hastanesi’nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Porf. Dr. Ahmet Çolak’a ulaştı. Hastaneye getirilen Iraklı Madina, Prof.Dr. Çolak tarafından endoskopik yöntemle ameliyat ederek tümörü aldı. 9 yaşındaki Madina başarılı geçen operasyonun ardından sağlığına kavuştu.
 
Ameliyat olduktan sonra kendisini iyi hissettiğini belirten Madina Jadel Azeez, kendisiyle ilgilenen doktor ve sağlık görevlilerine teşekkür etti.
 
"BU MUCİZEYİ IRAKTA HERKESE BAHSEDECEĞİM"
Kızının sağlığına kavuşmasından dolayı mutluluğunu dile getiren baba Azeez Ali, "Irak'ta doktorlar kızımın bize 2 ameliyat olması gerektiğini söyledi. Kızımın başında olan ödemi karın boşluğuna alıp oradan çekmeye çalışacağını ifade ettiler. Yalnız bu ameliyatın çok riskli olduğunu ve 3 seçeneğin oldu doktorlar tarafından bize iletildi. Ameliyat sonrası bu seçeneklere göre kızım ya felç kalacak ya tamamen akıl hastası olacak ya da öleceğini bildirdiler. Bende Türkiye’deki tanıdıklardan yardım istedim bana Elazığ’da Medical Park Hastanesi’nde bulunun Porf. Dr. Ahmet Çolak’ı önerdiler. Geldik ve kızım tek rahat bir yöntemle ameliyat oldu, sağlığına kavuştu. Şu an buraya geldiğimiz için çok mutluyuz. Irakta yaşayanlara Türkiye’deki hastaneleri tavsiye edeceğim. Orada herkese bu mucizeden bahsedeceğim" dedi.
 
"OPERASYON BAŞARILI GEÇTİ" 
9 yaşındaki hastanın ilk teşhisinin Irak'ta konulduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Çolak, "Madina baş ağrısı şikayetleriyle gittiği doktorlar tarafından beyninin orta kısmının merkezinde kistik bir tümör al lezyon olduğu saptanmıştır. Aile kızları için hastanemize başvurdular. Bizde tetkiklerimizle böyle bir ameliyata ihtiyacı olduğunu saptadık. 3 gün önce hastamıza endoskopik yöntemle yaptığımız ameliyatla kistik tümöral lezyonun alındı. Hastamızın genel durumu iyi artık taburcu edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
Madina ile ilgili artık patolojik inceleme sonucuna bağlı olarak kontrollerin devam edeceğini belirten Prof. Dr. Çolak, "Ameliyatın başarılı geçmesinden dolayı bizde ailede memnun durumdayız. Yapılan ameliyat bizim günlük pratiğimizde sıkça kullandığımız yöntemlerden biridir. İnce bir kanül aracılığıyla endoskop kullanarak küçük bir açıklıktan başının üzerinden girilerek yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatın sınırlı ve kontrollü olmasından dolayı alınan sonuçlar ve memnuniyetler tabi ki daha fazla olmaktadır. Hastanın genel durumunda hızlı bir iyileşmeye imkan vermektedir. Biz buna noral endoskopik cerrahi diyoruz" ifadelerini kullandı. 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom