F.Ü'de Erasmus bilgilendirme toplantısı

Elazığ Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde Erasmus bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

F.Ü'de Erasmus bilgilendirme toplantısı Güncel
Yapılan toplantıya Erasmus Koordinatörü Sedat Sunter, uzman İzzet Taşar, Öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıda Erasmus programının tanımı, hedefi, başvuru hakkında genel bilgiler, başvuru için istenilen kriterler ve başvuruların nasıl yapılacağı hakkında öğrencilere önemli bilgiler verildi. Düzenlenen bilgilendirme toplantısında dış ilişkiler ve Erasmus ofisi hakkında bilgi veren Erasmus Koordinatörü Prof. Dr. Sedat Sunter, "İlk olarak Erasmus yönergemiz hazırladık ve senatoya sunduk. Senatonun ilk toplantısında yönergemiz görüşülecek ve web sayfamızda ilan edeceğiz. Yeni bir web sayfası oluşturduk. Bütün dokümanları, anlaşmaları kontenjanları ve duyuruları bulabileceğiniz yeni web sayfamız hizmette. Bu web sayfamızda tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Sürekli güncellenen bir web sayfası ver dinamik bir web sayfası. Bu süreç içerisinde yakın zamanda binamızdan taşındık. Yeni binamız mühendislik fakültesinde, elektrik elektronik mühendisliği fakültesi arkasında ilahiyat fakültemizin yanında iki katlı bir binamız var. Gençlik Merkezi olarak adlandırılan bir bina oranın üst katında hizmet vermekteyiz. Başvurularımız başladı biliyorsunuz önümüzdeki hafta Cumaya kadar devam edecek. Başvurularımızı bizzat biz yeni binamızda alacağız" dedi.
 
Yeni web sitesinin kullanımını uygulamalı gösteren ve başvurular hakkında bilgiler veren uzman İzzet Taşar, "Temel olarak sadece Erasmus değil başka eğitim programları da var. Avrupa Birliği programları Erasmus başlığı altında birleştirildi. Bunlar gençlik programları Erasmus öğrenci hareketliliği iki kapsam da değerlendiriliyor ilki öğrenci-öğrenim hareketliliğidir. Öğrenim hareketliliği, öğreniminizi bir dönem veya iki dönem Fırat Üniversite’nde değil de bölümünüzün anlaşmalı olduğu farklı bir üniversite de geçirmek istiyorsanız Erasmus öğrenci hareketliliğine başvurmak zorundasınız. Ben öğrenimimi Fırat Üniversitesi’nde yapayım fakat yurt dışı tecrübesi kazanayım diyorsanız eğer Erasmus staj hareketliliği var. Önemli bir avantajı burada sizin zorunlu stajınız olsun olmasın kendi bölümünüzle alakalı kendinizi geliştirmek istiyorsanız, özel sektör tecrübesi kazanmak istiyorsanız yurt dışında bir şirketle kendinize staj ayarlamanız halinde Erasmus programı size ayrı hibe ödüyor.
 
Öğrenim hareketliliği için ortak üniversite şartı var. Eğer bölümünüzün ikili anlaşmasının olduğu üniversite yoksa maalesef öğrenim hareketliliğinden faydalanamazsınız. Stajda ise her öğrenci kendine staj yeri ayarladığı için böyle bir ikili anlaşma mecburiyeti görülmüyor" diye konuştu.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom