FÜ Başhekiminden iddalara yalanlama

Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Said Belirgen, basında çıkan haberler ile ilgili açıklama yaptı.

FÜ Başhekiminden iddalara yalanlama Güncel
Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Said Belirgen, basında çıkan “İki hemşire nöbet sırasında kör oldu” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, kör oldukları iddia edilen hemşirelerle ilgili gerekli sağlık taramalarının yapıldığını ve gözlerinde herhangi bir problem olmadığını ifade etti. 
 
Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Said Belirgen, hastanede görevli iki stajyer hemşirenin nöbet sırasında dinlenmek için gittikleri odada ultraviyole ışınlarına maruz kalmalarıyla ilgili çıkan haberlerin asılsız olduğunu söyledi. Belirgen düzenlediği basın toplantısında iddiaları yalandı. Belirgen, "Üniversite hastanemizle ilgili basına düşen yanlış ve yalan bir haberin gerçeğini sizlerle paylaşmak için bir araya geldik. Üniversitemiz hastanesinde plastik cerrahi servisinde staj hemşiresi olarak çalışan iki hemşiremiz gecen hafta sonuna doğru nöbet tuttukları zaman dinlenmek için hastanemizdeki hasta odalarının birinde mikroplardan sterile etmek için acılan ultraviyole ışığının olduğu bir odaya dinlenmek işçin girmişlerdir. Sonra bu ultraviyole ışığının olduğunu fark edince oradan çıkmışlardır fakat bir ile üç saat odada kaldıklarını ifade etmişlerdir. Basında çıkan habere göre sterilizasyon odası değil, o oda normalde bir hastanın kullandığı çıktıktan sonrada o odadaki bakterileri öldürmek için kullanılan rutin bir yöntemin olduğu bir ultraviyoleye maruz kalmışlardır. Biliyorsunuz ultraviyole solaryumlarda ve çeşitli yerlerde de kullanılmaktadır. Basında çıkan yanlış haberde iki hemşirenin birinin gözünün kör olduğu birinin de görmesinin çok düştüğü belirtilmiştir. Bu tamamen yanlıştır. İki stajyer hemşiremiz hastanemiz göz servisinde yatırılmıştır. Üç gün tedavi edilmiştir. İlgili bölümün hocaları tarafından görülmüştür. Şuanda görmelerinde hiçbir kayıp yoktur. Retina tomografisi dediğimiz gözün arkasındaki retinanın hücresel olarak tabakalarına kadar çeken bir yöntemle tomografileri çekilmiş ve bunda da herhangi bir kayıp saptanmamıştır. Her iki hemşiremiz de net bir görme ile taburcu edilmişlerdir ve istirahat verilmiştir. Basında bu konu ile ilgili stajyer hemşirelerimizin ve ailelerinin cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulundukları belirtilmiş fakat öyle bir şey yoktur.
 
Bunu da başsavcılığımızdan teyit ettik sonuçta her iki hemşiremizin görmesin de herhangi bir problem yoktur. Bu haber tamamen yalan ve abartılı bir sekil de geçmiştir. Stajyer hemşirelerimizin dikkatsizliklerinden kaynaklanan ultraviyole ışığın açık olduğu bir hasta odasında dinlenmelerinden kaynaklanmıştır. Onun dışında bir problem yoktur” ifadelerini kullandı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom