Elazığ'da coşkulu nevruz kutlaması

Elazığ'da 21 Mart Nevruz Bayram nedeniyle, kent merkezinde mehter takımı eşliğinde yürüyüş yapılmasının ardından demir dövülüp, ateş yakılarak üzerinden atlandı.

Elazığ'da coşkulu nevruz kutlaması Güncel
Elazığ Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 21 Mart Nevruz Bayramı nedeniyle etkinlik düzenlendi. Gazi Caddesi’nde Mehter takımı ile başlayan yürüyüşe Vali Murat Zorluoğlu, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar, Belediye Başkan Vekili Asım Nazırlı, İl Emniyet Müdürü Nihat İşlek, İl Jandarma Komutanı Albay Sefer Resuloğlu, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüş Ahmet Aytar Meydanına kadar devam etti.
 
Yürüyüşün ardından devam eden programda günün önemine binaen konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, ”Her yıl geleneksel olarak 21 Mart tarihinde kutlanmakta olan Nevruz, kuzey yarım kürede yaşayan toplumların yerel renk ve inançlarda farklılıklarına rağmen paylaştığı en eski mevsimlik bayramdır. Nevruz Orta Asya’da n Avrupa içlerine kadar uzanana geniş bir coğrafya parçasında binlerce yıldır kutlanan bir bayramdır. Türk Cumhuriyetlerinde özellikle bağımsızlıktan sonra hem dini, hem milli bayram olarak resmen kutlanan Nevruz, diriliş ve bahara eriş bayramıdır. Nevruz Türklerin geleneksel bir bayramıdır” dedi.
 
Nevruz’un 2009 yılında insanlığın somut olmayan kültürel mirası temsili listesine kayıt edildiğine vurgu yapan Öztürk, ”Türkiye, Azerbaycan, İran, Kırgızistan, Pakistan ve Özbekistan gibi ülkelerin yanı sıra kuzey yarım küredeki diğer ülkeler ve topluluklar tarafından da coşkuyla kutlanmaktadır. Nevruz halen Anadolu’da ve Elazığ’da da yaşattığımız bir kültür değerimizdir” şeklinde konuştu.
 
Konuşmanın ardından Vali Murat Zorluoğlu, 8. Kolordu Komutanı Uyar ve Belediye Başkan Vekili Nazırlı, Nevruz nedeniyle düzenlenen kros yarışmalarında dereceye giren öğrencilere madalyalarını takarak hediye verdi.
 
Mehter takımı ve Elazığ Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları ekibinin gösterisinden sonra Vali Zorluoğlu ve Başkan Vekili Nazırlı demir dövmesinin ardından Nevruz ateşi yakıldı.
 
Nevruz ateşinin üzerinde Vali Zorluoğlu, protokol üyeleri ve vatandaşlar atlamasının ardından program son buldu.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom