Erdem'den Soru Önergesi

Enver erdem İ.işleri Bakanı Muammer Güler'in yazılı olarak cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Erdem'den Soru Önergesi Güncel
 
Enver Erdem Tarafından verilen soru önergesi şöyle ,” Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Muammer GÜLER tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
 
Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Aladikme köyündeki 30.000 metrekarelik mera arazisi 09.12.2011 tarih ve 23 sayılı il mera komisyonu kararı ile tahsis amacı değişikliği yapılarak,14.12.2011 tarihli 1982/8525 sayılı valilik oluru ile Karayolları 8. Bölge Müdürlüğüne ‘’şantiye ve stok alanı’’olarak kullanılmak üzere tahsis edilmiştir. Söz konusu mera parseli şantiye alanı olarak fiilen kullanılmaktadır.
Köy tüzel kişiliğinin, tahsis kararının iptaline ilişkin olarak idare mahkemesine açmış olduğu dava neticesinde; idare mahkemesi köy tüzel kişiliğinin talepleri doğrultusunda, Elâzığ Valiliğinin almış olduğu mera komisyonu kararının durdurulmasına karar vermiştir.
Otuz günlük yasal süre içerisinde mahkeme kararını yerine getirmeyen, köy halkının meydana gelen zararlarının artmasına neden olan kamu görevlileri hakkında da yasal işlem yapılmak üzere köy tüzel kişiliğince Cumhuriyet Savcılığına başvurulmuştur.
 
Bu bağlamda:
 
1-Demokratik hukuk devletlerinde yargı kararını bir idareci hangi gerekçelerle yerine getirmemektedir?
 
2-Yargı kararını yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?
 
3-Bu işlem nedeniyle sorun yaşayan Aladikme köyünün içme suyu sorunu, yol sorunu toz problemi çözülecek mi?
 
4-Mera komisyonu kararında şantiye alanı olarak tahsis kararı değiştirilen bu taşınmazın, üzerindeki binlerce ağacın yok edilmesi ve şantiye alanı yerine malzeme ocağı olarak işletilmesi, yüksek miktarda patlayıcı kullanılarak köyün ve köylülerin zarar görmesinin önüne geçilecek midir?

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom