Taraftar Sabırlı Olmalı

Taraftar Sabırlı Olmalı

2013-2014 Futbol sezonunun açılmasına kısa bir süre kaldı. Son birkaç gündür sanal medya üzerindeki paylaşım sitelerine baktığımda, Elazığspor taraftarlarımızın bir kısmının yapılan transferlere çok tepkili olduklarını ve bu tepkilerini yönetime hakaret edecek noktaya kadar vardırdıklarını görmekteyim. Bu taraftarlarımızın bir kısmı yapılan transferlerin çok yanlış olduğunu ifade ederken, bir grup taraftar ise hiç transfer yapılmadığını dile getirerek yönetimin bu konuda çok pasif kaldığını iddaa ediyor. Taraftar psikolijisi ile bu olaylara yaklaşacak olursak belki bu arkadaşlarımıza hak verebiliriz. Çünkü; Taraftar her zaman yapılacak transferlerin en iyisi olmasını ister. Tuttukları takımın en zirveye oynama arzusunu taşır. Transferde ismi geçecek futbolcuların dünya çapında yıldızlar olmasını diler. Bu taraftarın kendi bakış açısıyla haklı istekleridir ve saygıya açıktır, lakin bu beklentiler içerisinde olurken, bir takım hususlarıda göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bir defa yapılan transferleri ne kadar yakından tanıyoruz. Bu futbolcuları sahada görmeden, becerilerini, hünerlerini izlemeden kendimizi  futbol otoritesi yerine koyup, antrenör edasıyla eleştirmek ne derece doğrudur? Malesef gelen hemen her futbolcuyla alakalı çok olumsuz görüş belirterek yönetimi yerden yere vuran, hemen her gelişmeye o olmaz bu olmaz diyen bir kitleyle hergün sanal medyada karşı karşıya gelebiliyoruz. Bu durum doğru taraftarlık bilinci değildir. Çokta yanlış bir yaklaşımdır. Futboldan anlayan ve takip eden insanlar şunu iyi bilirler. Bazan kötü

dür denilen futbolcular gittikleri takımlarla özdeşleşip çok iyi çıkışlara imza atabilirler.Mesela; Galatasaray'ın geçmişte transfer ettiği Frank Ribery buna çok güzel bir örnektir. Bazanda bunun tam tersi istikamette neticede verebilirler. Dünya yıldızı olarak Fenerbahçe'ye getirilen Guiza tam bir hayal kırıklığına sebep olmuştur. Çok iyi bir kariyeri olmasına rağmen Fenerbahçe'de çok başarısız dönemler geçirdi. Yine bu duruma benzer bir örnek verecek olursak; Anelka dünya çapında forvet olmasına rağmen başarılı bir dönem yaşayamadı. Buna benzer sayısız örnekler verebiliriz.

Geçen yılın başına gidecek olursak, bu takım paraşütsüz küme düşer diyenler vardı! Bunun adı futbol yorumlaması değildir. Düpedüz felaket tellalcılığı veya futbol falıdır. Her yıl lig başlamadan muhakkak buna benzer yaklaşımlar oluyor. Taraftarlık bu değil, futbol analizi bu olmamalı. Artık bu zihniyeti değişmek gerekir. Sabır ve tahammül her alanda olduğu gibi bu alandada olmazsa olmaz bir ilkedir. Bunları ifade ederken şununda anlaşılacak olmasından tedirginlik duymuyor değilim. '' Ne yapalım yani tuttuğumuz takımın transferlerinidemi eleştirmeyelim'' Elbetteki yapıcı ve olumlu eleştiri olmalıdır. Yapıcı eleştirilier zaman zaman yanlışlara düşebilecek yönetimi doğruya yönlendirme noktasında elzemdir ve olmalıdırda, demek istediğim eleştiriler bilinçli olmalıdır. Baştan herşeyi reddeden bir psikolojiyle olmamalıdır. Takıma, yönetime, teknik heyete zaman verilmelidir. Geçen yıl çok zorlu koşullardan geçmememize rağmen bu takımı ligde tutan yine bu yönetimdir. Hepimizden çok başarıyı isteyen, başarıdan menfaati olacak olan kimseler yine yönetici ve futbolcular olacaktır. Bence tahammül sınırlarımızı biraz esnetelim. Ligin başlamasını bekleyip, gerçek manada oluşacak eksiklikler üzerine yorumlar ve eleştiriler getirelim. Doğru olacak olan hiç şüphesiz budur. Elazığspor yönetiminin yeni bir yapılanmaya gittiğini Serdar Gürler tarzında futbolcular çıkarmak için genç ve gurbetçi futbolculara yöneldiğini yakinen biliyorum. Eğer bu strateji tutacak olursa Elazığsporumuzu güzel günler bekliyor. Yapılan transferler başta hoca olmak üzere iyi transferlerdir. Fakat yönetime önerim, geçen yıl eksikliğini çok hissettiğimiz forvet hattına çok iyi bir isim gerekmektedir. Gol atabilecek, maç alabilecek,son vuruşu yapabilecek bir futbolcuya sahip değilseniz çok iyi bir takım yapmış olmanızında yararı yoktur. Futbolun meyvesi gol ise forvet hattı için özel bir fedekarlık gerekmektedir. Defans ve orta sahamızın diri ve genç futbolcularla sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum. Tabi her alana birer tecrübeli ve kalite futbolcu serpiştirerek. Biliyorumki iyi bir takımın yolu iyi bir bütçeden geçiyor. İçinde bulunduğumuz lig bu açıdan çok cep yakıyor. Takımımızın genel bütçesine eş değer rakip takım futbolcularının olduğu bu ligde yarışmak çok zor olacak. İnşallah yönetimimiz az parayla çok isabetli transferler yapar ve takımımızı üst sıralarda izlememize vesile olurlar. Yapılmış olanların doğrumu yanlışmı kararını vermek için ligin başlamasını bekliyoruz. Pahalı ama yanlış transfer yerine ucuz ama doğru transferler olsun düşüncesiyle herkese hayırlı ramazanlar olsun..

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom