Elazığ'da kentsel dönüşüm paneli

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, kentsel dönüşüm pojesinin cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden biri olduğunu söyledi.

Elazığ'da kentsel dönüşüm paneli Güncel
Kentsel dönüşüm panelinde konuşan Vali Zorluoğlu, Elazığ’da tüm kurumların işbirliği içerisinde olarak projeye katkı sağlaması gerektiğinin altını çizdi. 
 
Elazığ Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm projesinde gelinen son durum ve alınacak kararların değerlendirildiği kentsel dönüşüm paneli düzenlendi. Bir otelde düzenlenen panele Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, AK Parti İl Başkanı Nusret Çoban, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, belediye başkanları, muhtarlar ve STK temsilcileri katıldı.
 
Panelin açılışında konuşan Vali Murat Zorluoğlu, kentsel dönüşüm projesinin cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden biri olduğunu belirterek, "Kentsel dönüşüm projesi ülkemiz için kaçınılmazdır. Disiplinli, uzun süreli bir çalışmayı gerektiriyor. Yani bugünden yarına hemen sonuç alınabilecek bir çalışma olamaz ancak kaçınılmazdır. Ülkemiz için hayatidir ve bence Cumhuriyet tarihimizin en önemli projelerinden bir tanesidir. Dönüşüm çalışmalarıyla ulaşılması düşünülen hedeflere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediyenin yapacağı çalışmalarla ulaşılması mümkün değildir. Bu bütün kesimleri ilgilendiren bir husustur. Bu sürece bütün kesimlerin aktif bir şekilde katılması gerekir. Başta sivil toplum kuruluşlarımız olmak üzere diğer kamu kurum kuruluşlarımız olmak üzere özel sektör, üniversitelerimiz, Bütünüyle bu sürecin içerisinde yer almak zorundadır" dedi. 
 
Kentsel dönüşüm hayata geçirilirken yapısının dikkate alınması gerektiğini ifade eden Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da, "Elazığ belediye başkanlığı olarak son bir yıl içerisinde Elazığ’daki bir çok panel sempozyum kongre ve konferanslara ev sahipliği yaptık. Göreve geldiğimiz günden beri belediye başkanlığını sadece yol yapan kaldırım yapan park yapan bir yapı içerisinde değil, o şehrin kültürüyle birlikte o şehrin hayatını içeren bütün alanıyla birlikte yine o şehrin ekonomisiyle birlikte yürüyen bir şehir haline getirmek için birçok organizasyonlara Elazığ Belediyesi olarak ev sahipliği yaptık. Şehri geleceğe taşıyan ana unsurun da o şehrin kültür ve sanatı olduğuna inanarak bunları yaptık. Bir şehre elbette yatırımın gelmesi üretimin gelmesi önemlidir. O şehirde günlük yapılan imalatlar önemlidir ancak yatırım da üretim de imalat da şehir medeniyetindeki yapılanma da şehrin ana unsurunu bozmayacak , şehrin kimliğini bozmayacak şekilde yapılmalıdır. Şehir insanla ne kadar bütünleşirse o kadar şehirdir. İnsandan ne kadar uzaklaşırsa o kadar şehir olma özelliğinden uzaklaşmış olur" diye konuştu. 
 
Panelde konuşan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ da kentsel dönüşümün Elazığ’da bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek de panelde bir sunum yaptı.
 
Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın oturum başkanlığını yaptığı panele geçildi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom