F.Ü'de temel atma töreni

Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi bünyesinde kurulacak olan Radyasyon Onkolojisi'nin temeli törenle atıldı.

F.Ü'de temel atma töreni Güncel
FÜ Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, binanın tamamlanmasıyla birlikte kanser hastalarının tedavilerinin tüm aşamalarının burada yapılabileceğini söyledi. 
 
2014 yılında ihalesi yapılan FÜ Hastanesi Radyasyon Onkolojisi binasının temeli törenle atıldı. Hastane bahçesinde yapılan temel atma törenine Elazığ Valisi Murt Zorluoğlu, Belediye Başkan Vekili Asım Nazırlı, İl Emniyet Müdürü Nihat İşlek, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Said Berilgen, rektör yardımcıları ve hastane çalışanları katıldı. 
 
Temel atma töreninde konuşan Vali Murat Zorluoğlu son 15 yılda sağlık alanında önemli hizmetler yapıldığını söyledi. Vali Zoroğlu, “Bugün burada temelini atacağımız merkezle ilimizdeki kanser hastalarının tedavilerinde daha ileri bir aşama kaydetmiş olacağız. Gerek burada yapacağımız merkez ve ek binamızla gerek ilimizdeki devlet hastanelerinde yaptığımız yapacağımız yatırımlarla 2017 yılında tamamlayacağımız şehir hastanesi kompleksiyle bizim hedefimiz 2023 yılında cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında Elazığ’daki hastalarımızın artık kesinlikle bir başka şehirde tedaviye ihtiyaç duymayacak şekilde tedavilerin hepsinin burada yapılmasını sağlamak olacak” dedi.
 
Törende bir konuşma yapan Rektör Demirdağ, 25 milyon liraya mal olacak onkoloji binası sayesinde hastaların tedavilerinin tüm aşamalarının burada yapılabileceğini belirterek, “Herkesin malumu olmak üzere özellikle kanser hastalarının tedavisinin birçok aşaması var. Cerrahi aşaması var, ilaçla tedavi aşaması var bir de radyasyon aşaması var. Böylece bütüncül tedavi açısından baktığımızda buranın tamamlanmasıyla hastalar tedavilerinin tamamını hastanemizde yapmış olacaklar. Radyasyon onkolojisi inşaatı hastane ek bina inşaatı ile birlikte ihaleye çıkmış olup, yaklaşık 24 milyon 990 bin lira bedelle yüklenici firmaya 2014 yılında ihale edildi. Radyasyon onkoloji binasının taban inşaat alanı bin 400 metrekare olup toplam inşaat alanı 6 bin 500 metrekare ve 96 yatak kapasiteli olarak projesi hazırlanmış, zemin katını da içerisine alan birinci etabı hastane ek binası ile birlikte tamamlanacaktır. Birinci etap kapsamında onkoloji hastanemizin zemin katı yapılacak olup bin 400 metrekare kapalı alana sahip inşaat içerisinde kanser hastalarının kemoterapi tedavisinde kullanılmak üzere iki adet Linac radyasyon onkoloji üniversitesi ile birer adet Braki ve ct/simülasyon ünitesi ve 11 adet poliklinik ünitesi ile hizmete açılacak. Yine bu ihale kapsamında yapımı tamamlanacak olan hastane ek binası 24 adet Klas 1 A ameliyathane ve destek alanları, 81 adet yönetim ofisi, 181 adet poliklinik, 8 adet tıbbi genetik labarotuarı ve 250 metrekare alan üzerine kurulu 22 yataklı diyaliz salonu ile birlikte 37 bin metrekare kapalı alana sahip inşaatın 2015 yılında bitirilerek hizmete açılması planlanmaktadır. İkinci etap radyasyon onkoloji hastanesi inşaatı ise 1. etabın hemen bitiminde ihale edilecek ve zemin kat üzerine 5 kat daha yapılarak toplamda 6 bin 500 metrekare kapalı alana sahip 96 yatak kapasiteli onkoloji hastanesi inşaatı tamamlanacak” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Radyasyon Onkolojisi binasının temeli törenle atıldı.
 
 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom