Gerçeği aratmayan 'deprem' tatbikatı

Elazığ'ın Keban ilçesinde 5 ilden 100 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin (UMKE) katılımıyla başlayan eğitim deprem tatbikatıyla sona erdi.

Gerçeği aratmayan 'deprem' tatbikatı Güncel
Keban Meslek Yüksekokulu’nda yapılan 7.2’lik deprem tatbikatı gerçeği aratmadı.
 
Elazığ UMKE ekibinin ev sahipliğinde Keban’da bir araya gelen Malatya, Muğla, Tunceli ve Bingöl UMKE ekipleri 3 günlük eğitimin ardından bugün tatbikat gerçekleştirdi. Keban Meslek Yüksekokulu’nda ve Fırat Nehri üzerinde 7.2’lik deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikatı izlemeye Vali Yardımcısı Mesut Gençtürk, Sağlık İl Müdürü İbrahim Halil Akkuş ve bölge illerden yetkililer katıldı.
 
Vali Yardımcısı Mesut Gençtürk, "Biz Elazığ olarak değişik illerden gelen ekipleri ağırlamaktan dolayı mutluyuz. 7.2’lik bir deprem tatbikatı yapılacak. Deprem sonrası yapılması gerekenlerle ilgili bir tatbikat olacak. İnşallah bu tatbikat diğer illerde de gerçekleştirilir. İnşallah hayırlı güzel bir tatbikat olur" şeklinde konuştu.
 
4 gün süren eğitimler ve son gün yapılan tatbikatla ilgili bilgi veren UMKE sorumlusu Hüseyin Kılıçkap da, "Tatbikat eğitimine Elazığ’dan 25, kardeş ilimiz Muğla’dan 20, Malatya’dan 4, Tunceli ve Bingöl’den ise 5’er kişilik ekiplerimiz katıldı. 5 ilin katılımı ile başlayan eğitimler kapsamında teorik eğitimler yapıldı. Teorik ve bilgilendirme eğitimlerinin ardından bugün de 100 kişilik bir ekiple asıl tatbikatı gerçekleştirdik. 7.2’lik deprem sonrası meslek yüksek okulundaki laboratuvarda, maden ocağında ve fabrikada tatbikat yapıldı. Tatbikatlara 112 ve AFAD ekipleri de katıldı. Toplamda 8 yaralıyı enkaz altından sağ salim çıkarmayı başardık. Deprem esnasında Fırat Nehri’ne düşen bir bayan mühendisi de yine su arama timi kurtardı.
 
Böylelikle tatbikatı sonlandırdık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom