Bacakları kopmak üzereyken kurtuldu

Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde, çalıştığı hayvan çiftliğinde bacaklarını iş makinesine kaptırarak ağır yaralanan ve iki bacağının kesilme ihtimali bulunan Emrah Ataş, yapılan başarılı operasyonlar sonrasında yürümeye başladı.

Bacakları kopmak üzereyken kurtuldu Güncel
25 Ocak 2015 tarihinde Elazığ’ın Kovancılar ilçesine bağlı Çakırkaş köyünde bulunan bir yem fabrikasında, yem karma makinesini temizlediği sırada makinenin içerisine düşen Emrah Ataş'ın (18) iki bacağı parçalanmıştı. Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi altına alınan ve bacağının kesilmesi ihtimali bulunan Ataş'ın geçirdiği sayısız operasyonlar sonrası iki bacağı da kurtuldu. Ataş, 2,5 aylık tedavinin ardından bugün ilk adımını attı.
 
Emrah Ataş yaptığı açıklamada, "Hayvan çiftliğinde çalışıyordum makineyi temizlemek isterken ayağım kaydı içine düştüm ve makine ayaklarımı toplayarak kırdı, parçaladı. Direk ambulansla buraya getirildim. Uzun süre makinede kaldığım için bacaklarım zarar görmüştü. Ben bacaklarımın düzeleceğine inanmıyordum çünkü ayaklarım kopmuş bir duruma gelmişti. Doktorlarımız öyle bir şey yaptı ki mucize gibi oldu. Şu an yürüyebiliyorum ve kendi işlerimi görebiliyorum. Doktorlara ve personele teşekkür ederim" şeklinde konuştu.
 
Emrah Ataş'ın babası Babası Abdulgaffur Ataş ise oğlunu hastaneye getirdiklerinde ayaklarının kopmak üzere olduğunu ifade ederek, ayaklarının iyileşeceğine inanmadıklarını ve başarılı ameliyatlar sonrası iyileşmesinin kendilerini çok sevindirdiğini söyledi.
 
Başarılı operasyonlar yapılarak bacakları kesilmekten kurtulan Ataş'ın doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erhan Yılmaz, "Hastamız geldiğinde bacakları kopmak üzereydi. Hastamız yem karma makinesine çalışırken düştüğü için oldukça büyük bir hasar oluşmuştu. Hastamızın ‘femor ve tibiya’ dediğimiz uyluk ve bacak kemiklerinde ciddi yaralanmalar,kemiklerde kırıklar, kaslar ve adaleler de ciddi kopuklar meydana gelmişti. Neredeyse bir cilt parçası tutuyordu. Damar ve sinirleri de kesilmişti. 3 saat de iş makinesinin içerisinde kaldığı için ciddi de bir zaman kaybına uğramıştı. Bize geldiğinde hakikaten durumu çok kritikti biz hemen acil şartlarda ameliyathaneye aldık. Ameliyathanede hastamıza hemen ilk gerekli müdahaleler yapıldı. Yaraları temizlendi, yıkandı ve hemen kalp damar cerrahisi kliniği ile beraber hızlıca hastanın ameliyatına başlandı. Kopmuş olan damarları dikildi. Damar yamaları atıldı. Her iki bacağına kırıkları için geçici tespitler yapıldı" dedi.
 
Hastayı bir süre yoğun bakımda takip ettiklerini de anlatan Prof. Dr. Yılmaz, "Çünkü aşırı kan kaybından hayati durum da söz konusuydu. Yoğun bakımda bir süre kaldıktan sonra kliniğimize aldık. Adale ve kas kayıpları plastik cerrahi kliniğimiz tarafından tamir edildi. Biz aileye bacaklarının kaybetme riskinin olduğunu söylemiştik. Tedavi süresince uygulanan birçok yöntem ve damar tamirleri başarılı geçti. Şu anda tedavisinin büyük bir bölümü tamamlandı ve bugünden itibaren yürümeye başladı. Hastamızın geldiği durumdan ve kendisinden çok memnunuz" diye konuştu.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom