Elazığ'da Kültür Turizmi canlanıyor

Son yıllarda ortaya çıkan deneyim odaklı kültür turizmi Elazığ'da da canlanıyor.

Elazığ'da Kültür Turizmi canlanıyor Güncel
Yurtiçi ve yurtdışından Elazığ’a gelen turistler, peynirli ekmeğinden, yöresel yemeklerine, kalaycılıktan, sekiz köşe şapkasının yapımına kadar öğrenerek tatil yapma imkanı buluyor. 
 
İstanbul’da bir turizm şirketi yeni bir seyahat anlayışıyla ‘deneyim odaklı’ geziler düzenliyor. Dünyadaki farklı kültürleri, yerel insanlarla etkileşim halinde yakından tanıyabileceği etkinlikler sunduklarını belirten Organizasyon sorumlusu Onur Kutlu Gago, kendi başına yaşayamayacakları unutulmaz deneyimlerle hem yurt içinde hemde yurt dışında misafirlerine yaşattıklarını söyledi. Elazığ’da küçük kafileler ile gezi düzenlediklerini belirten Gago, "Gezimizde de Elazığ'ın kültürünün en önemli unsurları olan kürsübaşı, çayda çıra, peynirli ekmek, yöresel yemekler, sekiz köşeli şapka, orcik, çedene kahvesini misafirlerimize, Elazığlılarla etkileşime sokarak ve hep onlara uygulamalı olarak bir şeyler yaptırarak tanıtıyoruz" dedi.
 
Elazığ’daki gezilerinde misafirlerinin peynirli ekmek yaptıklarını, 8 köşe şapka yapımını teorik olarak öğrendiklerini aktaran Gago, "Örneğin şehrin son kalaycılarından Muzaffer ustayla oturup kalay yaptılar, Musiki Derneği'nde çayda çıra oynamayı öğrenmeye çalıştılar. Bunlar gibi bir çok faaliyete katılarak gidilen yerin kültürünü, geleneklerini, unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerini sürdürülebilir turizm anlayışı içerisinde düzgün bir şekilde tanıtmaya çalışıyoruz" diye konuştu. 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom