ELMÜTDER: Yeterince istişare yapılmıyor!

ELMÜTDER Dernek başkanı Osman AVCIL yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

ELMÜTDER: Yeterince istişare yapılmıyor! Güncel
Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği’ nden yapılan yazılı açıklamada kamu yatırımlarının projelendirilme sürecinde ilgili sivil toplum kuruluşları ile yeterli istişare yapılmamasının ilimizi uğrattığı zararlardan bahsedildi.
 
Dernek başkanı Osman AVCIL yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “ Devletimizin sağladığı imkânlar doğrultusunda ilimizde önemli kamu yatırımlarıgerçekleştirilmektedir. Bu yatırımların, ilimizin hak ettiği şekilde artırılarak sürdürülmesi Elazığ’ ın haklı beklentisidir. Hizmet yatırımlarının ekonomik organizatörlüğünü hükümet yetkililerimiz ve siyasi temsilcilerimiz, teknik organizatörlüğünü ise Valilerimiz, Belediye Başkanlarımız ve ilgili tüm bürokratlarımız yapmaktadır. İlimize yönlendirilen proje odaklı her maddi kaynak en uzun ömürlü ve yüksek faydaya odaklı olarak kullanılmalıdır.
 
Kamunun hizmetine hitap eden yatırımların en uygun şekilde hayata geçirilebilmesi etkin istişareye dayalı AR-GE çalışmaları ile mümkündür. İlimizde gerçekleştirilecek her türlü kamusal yatırım, ilgili sivil toplum kuruluşlarının ve ehil kişilerin görüşlerinin etkin olarak temin edilmesi ve uygulanması ile hedefini bulacaktır.
 
Siyasiler, bürokratlar ve STK temsilcileri belirli sürelerle hizmet nöbeti tutan geçici görevlilerdir. Ancak yapılan eserler ve milletimiz, Rabbimizin takdir ettiği süre ile bakidir. Bu sebeple yanlış projelendirilen kamu yatırımlarının ceremesini uzun vadede yine milletimiz ve memleketimiz çekmektedir. İstişareye yeterli ehemmiyeti vermeyerek hataya düşen icra makamı temsilcileri ise bu manevi yükü ebedi olarak yüklenmiş olacaklardır.
 
Konuya örnek teşkil edebilecek güncel gelişmelerden biri, Elazığ Hükümet Konağı projesidir. Otopark sorununun çözümü için her yolu değerlendirmek zorunda olan kentimiz, bu yapının çok katlı yer altı otoparkı çözümü üretecek şekilde düşünülmemesinden dolayı önemli bir imkân yitirmektedir.
 
Söz konusu inşaat alanının cephe aldığı iki cadde arasında bulunan kot farkı da değerlendirildiği takdirde hükümet konağı binasının bodrumunda 3 katlı yeraltı otoparkı oluşturulabilirdi. Bu otopark, kurum personeli ve ziyaretçi vatandaşların araçlarını kabul edebileceği gibi birçok mahalle sakinine de
hizmet verebilecekti.
 
Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği olarak bu proje ile ilgili olarak bilgilendirilmediğimiz için söz konusu hatayı inşaatın yapımı esnasında görebildik. Bu durum itibarı ile vereceğimiz görüş belki hatanın düzeltilmesine katkı sağlamayacak. Ancak bundan sonraki projeler için icra makamları ve yatırımcı kurumlar daha proje esnasında ilgili STK görüşlerini talep eder ve kullanırlarsa, memleketimize yapılan yatırımlar daha fazla kazanç sağlayacaktır.
 
Projelendirme sürecinde kamuoyunun görüşü esas alınarak yürütülen yatırımlar, halk tarafından daha kolay benimsenecek, tatmin sağlayacak ve emeği geçen icra makamı yetkililerinin takdir edilmesini de tamama erdirecektir.
 
Peygamber Efendimiz (AS) ‘ın “ Yapacağı işi ehli ile istişare edene, o işin en güzeli nasip olur.” Hadis-i Şerifi, her türlü kişisel ve kamusal yatırımların projelendirilme sürecine en önemli kılavuzdur.”
 
Hükümet Konağı ve benzer bazı kamusal hizmet binalarımızın önemli bir ortak özelliği de ekonomik kullanım ömürlerini yaklaşık 30-35 yıl gibi sürelerde doldurmalarıdır. Bu binalarımız kısa süre içerisinde hem ihtiyacı karşılayamayacak kadar küçük kalmakta hem de teknik olarak güvenli bina olma özelliklerini kaybetmektedirler. Bu sebeple büyük maliyetler ile yaptığımız binalarımız uzun süreli hizmet verememektedir. Ecdadımızdan bizlere miras kalan ve tarihimize ışık tutan yapılarımızı da göz önüne alarak, bizlerde gelecek nesillere tarihi eserler olarak miras bırakabileceğimiz vasıflarda kamusal yapılar üretmeye odaklanmalıyız.
 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom