Ekmekte Kepek Uygulaması

Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kaygusuz, üreticileri, yeni uygulama hakkında uyardı

Ekmekte Kepek Uygulaması Güncel
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Kaygusuz, üreticileri, yeni başlayacak ekmekte kepek uygulaması hakkında uyardı.
 
Kaygusuz, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Gıda Kodeksi Buğday Unu Tebliği uyarınca ekmeklik buğday unundaki kepek oranlarının yeniden düzenlendiğini belirtti.
 
Yeni tebliğde, ekmeklik buğday ununda en çok yüzde 0,65 olan kepek oranının en az yüzde 0,7 en çok yüzde 0,8 aralığında olması şartının getirildiğini ifade eden Kaygusuz, bu oranın tam buğday ununda ise en az yüzde 1,2 olarak belirlendiğini bildirdi.
 
Ayrıca gıda katkı maddesi kullanılan unlar ve bu unlardan yapılan ürünler için 1 Ağustos'a kadar süre tanındığına dikkati çeken Kaygusuz, kontrol ve denetimler sonucunda Türk Gıda Kodeksi'ne aykırılık tespit ettikleri işletmelere yasal işlem başlatacaklarını kaydetti.
 
Kaygusuz, yeni tebliğe göre, un fabrikaları ve fırınlarda kepek oranının tespit edilmesi için kontrol ve denetimlere başladıklarını da belirterek, 1 Ağustos itibariyle de unlarda gıda katkı maddelerinin tespiti için numune alımlarına başlayacaklarını bildirdi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom