Kırmızı et sektöründe, ortak çözüm arayışı...

Elazığ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemal Yıldırım Elazığ'da ki küçükbaş hayvancılığın kesim konusunda yaşadığı sıkıntıları Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral'a anlattı. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral Bingöl'de sektör temsilcileri ile bir araya gelerek İllerin sorunlarını dinledi.

Kırmızı et sektöründe, ortak çözüm arayışı... Güncel

Bölgedeki üretici birlik başkanları ve besicilerin katılımıyla Bingöl Kombina  Müdürlüğünde düzenlenen hayvancılık toplantısında değerlendirmelerde bulunan Et  ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral Piral, Türkiye’de üretilen yaklaşık 1 milyon  250 bin ton kırmızı etin piyasaya arzını düzenli hale getirecek, sektörü rahatlatacak  uygulamanın sözleşmeli besicilik modeli olduğuna inandıklarını ve bu modeli tüm Türkiye’de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini anlattı.

2015 yılında Bingöl ve  hinterlandında bulunan tüm illerde yeni sözleşmeler imzaladıklarını ve besicileri sözleşmeli üretime her fırsatta teşvik ettiklerini dile getiren Genel Müdür Piral,  sözleşmeli besicilik modeli, sırf et fiyatlarının yüksek olduğu dönemde et sanayicisinin  veya ESK'nın fiyatlarının istikrarsız ve aşağı doğru hareket ettiği dönemde besicinin  aradığı bir model olmamalıdır. Temel itibarıyla her iki tarafın da menfaatlerini koruyan  bir belgedir. Kurumumuzla sözleşme imzalayan besicimiz, planlı üretim  yapabilmektedir ve malını ne zaman hangi fiyattan pazarlayacağını öngörerek  hareket edebilmektedir. Bizimle anlaşma yapan besicilerimize Kurum olarak hem  pazar hem de fiyat garantisi sağlıyoruz." dedi.

Elazığ’da küçükbaş hayvancılığın  kesim konusunda sıkıntılar yaşadığını belirten Elazığ İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemal Yıldırım;son dönemde kombine ve birlikler  arasında yapılan sözleşmenin küçükbaş üreticilerin faydasına olduğunu belirterek  sayı olarak Elazığ ilinin kesim kapasitesinin arttrılmasını talep etti.Elazığ’da son  yıllarda hızla gelişen küçükbaş hayvancılığın bir çok sektöre öncülük ettiğini de ifade  eden Birlik Başkanı Cemal Yıldırım;Elazığ ilinin kesim kapasitesinin arttırlmasının  bölge hayvancılığı için önemli bir husus olduğunu dile getirdi.

Toplantı daha sonra  karşılıklı fikir alışverişiyle sona erdi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom