Üçüncü çocuğa ne kadar fark verilecek?

Uzun süredir tartışılan ‘bebelere teşvik' oranı netleşti.

Üçüncü çocuğa ne kadar fark verilecek? Ekonomi
Hürriyet'in haberine göre, Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan Gelir Vergisi Kanun Tasarısı dün Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıyla 210 maddeyi aşan Gelir Vergisi Kanunu ile 45 maddeden oluşan Kurumlar Vergisi Kanunu birleştirilip 92 maddeye indirildi. Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı "bebelere teşvik" düzenlemesi de tasarıya girdi. Buna göre üçüncü çocuk için indirim oranı yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarılırken, çocuk tanımı da genişletiliyor.
 
İlk iki çocuk için çocuk başına yüzde 7,5 olan indirim oranı ise korundu. Asgari ücretin 1000 TL olduğu hesap edilirse bunun vergisi yüzde 15 üzerinden 150 TL ediyor. Bu durumda 3 çocuğu olan bir aile yüzde 25 vergi avantajı ile ayda 37 TL daha az vergi ödeyecek. Daha önce 3'ncü çocuğa verilen teşvik yüzde 5'ti. 3 çocuğu olan bir aile aynı hesap üzerinden 30 TL vergi avantajı sağlıyordu. Bir başka deyişle bugünkü asgari ücret gözönüne alırsa yeni düzenleme ile 3. çocuğa ayda 7 TL'lik fark verilmiş olacak.
 
Anne ve babasını kaybeden yeğenler de mükelleflerin kendi çocukları gibi vergi indiriminden yararlanacak. Kreşlerin yaygınlaştırılması teşvik edilecek, kadınların çalışma hayatına katılımını arttırmak için destekleyici vergi düzenlemeleri yapılacak.

EV KADINLARI VERGİDEN MUAF
Geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösterenlerle el emeğine dayalı üretim yapan ev kadınları vergiden muaf olacak. Evlerdeki dikiş, nakış makinesi kullanarak, dışarıdan işçi çalıştırmamak kaydıyla havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı, deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, çiçek boncuk, tığ örgü gibi işleri yapan ev hanımları esnaf muafiyetinden yararlanacak.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom