Elazığ İhracatında sert düşüş!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2015 yılı Mayıs ayı ihracat rakamları açıklanırken ülke genelinde yaklaşık %19 oranında bir önceki yıla göre düşüş yaşandığı kaydedildi. Elazığ'da ise 2014 yılına göre ihracattaki azalma % 41 oranında.

Elazığ İhracatında sert düşüş! Ekonomi

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan Yönetim Elazığ’dan Mayıs ayında 15 milyon 770 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirtti. 

Alan, Mayıs ayı ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, bölge ülkelerinde yaşanan iç savaşlar, dünya genelinde yaşanan parasal daralmalar, döviz kurlarındaki ani değişiklikler ve ülkemizdeki seçim süreçlerinin ihracatı etkilediğini söyledi.

UR-GE DESTEKLERİYLE FİRMALARA KATKI SAĞLANACAK…
 Başkan Alan konuyla ilişkin değerlendirmesinde, “İlimizin ihracatı mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 oranında düştü. Geçen senenin mayıs ayında 25 milyon 297 bin dolarlık dış satım yapmıştık, bu senenin mayıs ayında bu rakam 15 milyon 770 bin dolara geriledi. Ocak-Mayıs arasındaki sürece baktığımızda Elazığ’dan 2014 yılında 119 milyon 648 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 2015 yılı aynı döneminde ise 70 milyon 165 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Bu iki dönem arasındaki kayıp yaklaşık %41 oranındadır. Yeni hükümetin kurulması ile birlikte özellikle iç piyasaların toparlanmaya başlayarak firmalarımızın yeniden ihracata odaklanacaklarını ve 2015 yılı ikinci yarısında gerilemenin duracağına inanıyoruz. Bölgemizin ihracat potansiyeli bakımından en önemli illerinin başında gelen Elazığ’ın ihracatta yeni hedefler ve ülkelerle büyümesi için Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Ekonomi Bakanlığı’nın UR-GE destekleriyle bir proje çalışması da yürütmekteyiz. 2015 yılı içerisinde uygulamaya konulacak proje ile ihracatçı firmalarımıza katkı sunmayı hedefliyoruz”  dedi. 

FERROKROM A.Ş. ÜLKEMİZİN İLK 500 BÜYÜK FİRMASI ARASINDA
İstanbul Sanayi Odası (İSO)  “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu - 2014 Araştırması”na Elazığ sanayi kuruluşlarından Eti Krom A.Ş. (Ferrokrom) 259. sırada yer aldı.

Aynı araştırmada Eti Krom A.Ş. Ülkemizin İhracatta ilk 100 firması arasında 79. sırada, Özkaynakta ilk 100 arasında 79. sırada ve Aktif toplamında ilk 100 firma arasında ise 62. sırada yer alma başarısı gösterdi. 

ALAN: Büyük Firma Sayısının Artmasını Arzu Ediyoruz…
Sanayi şirketlerinin üretimden satış gelirleri dikkate alınarak ülkenin en büyüklerinin belirlendiği “İSO 500-2014”  araştırmasına göre, Elazığ’dan bir firmanın büyük şirketler kategorisinde yer almasının kendilerini tatmin etmediğini belirten Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, “Elazığ’ın kaynakları ve potansiyeli dikkate alındığında ilk 500 arasına girecek firma sayımızın artması gerekiyor. İlk 500 arasında yer alan ve diğer kategorilerde ise ilk 100 arasında yer alarak Elazığ ismini başarı ile temsil eden Ferrokrom işletmemizin başarılarının artarak devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

Başkan Alan değerlendirmesinde, “Sıkıntıları göğüsleyen, istihdama katkı sağlayan işadamlarımızın başarılarının daim olmasını diliyorum. Bütün olumsuzluklara rağmen mücadeleden geri durmayan şirketlerimizin daha da büyüyeceğinden eminim. Fedakarca çalışan katma değer sağlayan işadamlarımız göğsümüzü kabartıyor.

Temennim gelecek senelerde bu sayının artmasıdır” dedi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom