Elazığ'dan Çin'e tepki

Kızıl Çin'de Uygur Türklerine reva görülen uygulamalar neticesinde kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan insanların katledildiğini belirten TURKAV Elazığ Şube Başkanı ve Elazığ Ortak Akıl Platformu Dönem Sözcüsü Nurhat Halisdemir, Doğu Türkistan temalı yürüyüşle meydanlara ineceklerini söyledi.

Elazığ'dan Çin'e tepki Güncel

Çin'de Uygur Türklerine yapılanlarla ilgili TURKAV Elazığ Şube Başkanı ve Elazığ Ortak Akıl Platformu Dönem Sözcüsü Nurhat Halisdemir açıklama yaptı. Halisdemir Ramazan ayında inançlarının gereğini yaşamaya çalışan dindaşların ve soydaşlara uygulanan insanlık dışı muamelelerin boyutu ve uygulanma şeklinin daha da vahim haline geldiğini söyledi. Halisdemir, "Gece sahura kalkmaları, akşam iftarlarını açmaları dahi neredeyse ölümle eşdeğer olmuştur. Soydaşlarımız, kasıtlı olarak kamuoyuna yansıtılmayan ama bu olaylara vakıf olanların insanlığından utandığı dönemler yaşamaktadır. Bu durum ne yazık ki gerek ulusal, gerekse uluslararası arenada olması gereken tepkiyi almamıştır. Tesadüfün lütfunu beklemekle vakit kaybedemeyiz. Müslümanların canıyla, kanıyla, malıyla beslenen küresel vampirlere tepkisiz duramayız.  Bu duruşun aksine çanak tutanlar her kim olursa olsun bilmelidir ki haksızlık karşısında susan dil şeytandır ve haksızlık önünde eğilmeyiniz, çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz hadisleriyle yad edileceksiniz. Bugün, yaşananlar karşısında tüm Müslüman aleminin kanayan yarası olan birlik olamamak anlayışını tersine çevirmek ve haksızlıklara karşı tepkimizi koyma günüdür" dedi. 

Uygur Türklerinin haklı direnişinde, şehadete ermiş olanlar için gıyabi cenaze namazı kılacaklarını da kaydeden Halisdemir, Elazığ Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından organize edilen Perşembe akşam iftardan sonra PTT Meydanı'ndan başlayarak öğretmenevi önüne kadar düzenlenecek Doğu Türkistan yürüyüşünde, Elazığ Ortak Akıl Platformu olarak meydanlarda olacaklarını ifade etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom