Belediyeden yetimlere iftar

Elazığ Belediyesi tarafından organize edilen programla yetimler, kardeşlik iftarında buluştu.

Belediyeden yetimlere iftar Güncel

Bir otel de düzenlenen ve yetim çocukların katılımıyla gerçekleştirilen iftar programına Vali Murat Zorluoğlu, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve protokol üyeleri katıldı. Protokol üyeleri yetim çocuklarla bir arada oturarak iftar yaptı. 

Ramazan ayındaki en güzel, en çok mutlu olduğu ve keyif aldığı iftar programında olduğunu kaydeden Vali Murat Zorluoğlu, "Doğrusu Ramazan'ın bugün ortasına geldik. Bugün dünle birlikte Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'müz bünyesinde bakıma muhtaç çocuklarımızla beraberdik. Bugünde diğer çocuklarımız ve sizlerle beraberiz. Gerçekten İslam dinimiz yetimlerin himayesine, yetim hakkının korunmasına, yetim hukukunun korunmasına çok büyük önem atıf etmiştir. Kur'an-ı Kerim'de bir çok ayette, bir çok surede ve peygamber efendimizin bir çok hadisinde yetimlere verilen önem açıkça ortaya konmuştur. O kadar ki peygamber efendimiz bu Dünya da yetimlere himaye edenlerin cennette yan yana olacaklarını müjdelemiştir. Bundan daha büyük bir önem atfı olamaz. Dolayışıyla bizlerde gerek kişi olarak gerek devlet olarak Vali olarak Belediye başkanı olarak her daim yetimlerimize, darlık içinde olanlara yakın olmaya gayret gösteriyoruz" dedi.

Geleneksel hale getirdikleri kardeşlik iftarını, her yıl Ramazan ayının 15’inde gerçekleştirdiklerini kaydeden Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise, "Ramazan ayı on iki ayın içerisinde en anlam yüklü olan aydır. İftar Ramazan ayının belki en anlamlı saatidir. Çok anlamlı konuklarımız var, misafirlerimiz var. Bizim inancımız odur ki bir yetimin başını okşamak, onunla birlikte olmak, onun yüzünün tebessüm etmesine vesile olmak kainattaki her şeyden daha değerlidir ve daha kıymetlidir. Peygamberimizin iki parmağını işaret ederek bir yetime sahip çıkan, ahirette benimle iki parmağım kadar yakın olacak hadisi bu yavrularımıza sahip çıkmanın ne kadar anlamlı olduğunun bir ibaresidir" diye konuştu. 

Yeryüzünde özelikle İslam aleminde maalesef kan ve göz yaşı gördüklerini de aktaran Başkan Yanılmaz, "Her gün yetim kalan çocuklarımızın sayısı artıyor. Öldürülen babalar, şehit edilen babalar, anneler ve nineler, evsiz bırakılan insanlar. Türkiye’ ye yerleşmiş olan bugün sayıları 2 buçuk milyonu bulan göçmenler. Irak’ta, Suriye’de, Mısır’da, Filistin’de ve özelikle son günlerde Doğu Türkistan’da, Çin’de Müslümanlara büyük bir zulüm var. Çin’deki ve Doğu Türkistan’daki Müslümanların oruç tutmasına müsaade edilmiyor. Namaz kılmalarına müsaade edilmiyor. Buradan bu vesileyle bütün Dünyadaki zulmün bitmesini yüce Allah'tan temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yemeğe katılan bütün çocuklara Elazığ Belediyesi tarafından satranç takımı hediye edildi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom