İş dünyası endişeli

İş dünyası, Türkiye ile IKBY arasından referandum tartışması sonrası yaşanan gelişmelerden endişe duyuyor. Yaşanan gerginlikten en çok iş dünyasının etkileneceğini ifade eden DOGUNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç, yaşanan gerginliğin biran önce sonlanmasını umut ettiklerini ifade etti.

İş dünyası endişeli
Diyarbakır
İş dünyası, Türkiye ile IKBY arasından referandum tartışması sonrası yaşanan gelişmelerden endişe duyuyor. Yaşanan gerginlikten en çok iş dünyasının etkileneceğini ifade eden DOGUNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç, yaşanan gerginliğin biran önce sonlanmasını umut ettiklerini ifade etti.

Diyarbakır’da iş dünyası, Türkiye ile IKBY arasından referandum tartışması sonrası yaşanan gelişmelerden endişe duyuyor. Yaşanan gelişmeler sonrası Habur Sınır Kapısı’nın kapatılmasının gündeme gelmesini değerlendiren Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGUNSİFED) Başkanı Aziz Özkılıç, endişeli olduklarının altını çizerek, iş insanları ve sivil toplum örgütleri olarak bu referandumun hayra vesile olmasını ve sükunet içerisinde tatlı bir şekilde bağlanmasını umut ettiklerini ifade etti.“Türkiye’nin buraya 20 milyar dolar ihracatı var”

Gelişmeler sonrası ne olacağını tam kestiremediklerini kaydeden Özkılıç, “Komşumuz Kuzey Irak’ta bir referandum süreci başladı. Sonuçları, yansımaları bölgemize, ülkemiz ne olacak çok kestiremiyoruz doğrusu. Bölgedeki diğer hükümetlerin tavırları, İran’ın, merkezi hükümet Irak’ın tavırları ortada Türkiye’nin de net tavrı ortada bu referanduma karşı. Tabi biz iş adamları, iş insanları olarak bu durumdan çok rahatsızız. Ticarette, hem ekonomik hem sosyal ikili ilişkiler akrabalık ilişkileri açısından Türkiye için çok önemli bir süreç ve önemli bir konumda. Türkiye’nin neredeyse yıllık 20 milyar dolar buraya ihracatı var. Öyle görünüyor ki önümüzdeki süreçte daha sıkıntılı bir döneme gireceğiz. Bu da tabi iş insanlarını büyük etkileyecek hatta bütün vatandaşları etkileyecek. Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan kararlar var. Bağdat’ın harekete geçirdiği eylem planı var. İran o eylem planına hemen uydu. Türkiye uyacak mı, uymayacak mı, uyması durumunda ticareti çok kötü ve olumsuz yönde etkileyecektir” dedi.“Tatlı bir şekilde bağlanmasını istiyoruz”

İyi ilişkiler sonrası ciddi bir ticaret hacminin oluştuğunu belirten Özkılıç, “Düne kadar büyük rakamlarla ihracat yapmamızın sebebi o bölgedeki iyi ilişkilerdi. İkili ilişkilerin, dostane ilişkilerin iyi oluşundan dolayı çok iyi ihracat rakamları elde edildi ve daha da edilecekti. İhracat dışında Türk iş adamlarının orada yaptığı yatırımlar var. Bir sürü yatırım var orada ve burada gönderdiğimiz bir sürü ürün var ihracat açısından. Biz sivil toplum örgütleri olarak bu referandumun hayra vesile olmasını ve sükunet içerisinde tatlı bir şekilde bağlanmasını umut diyoruz” diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...