F.Ü Öğretim üyesi Eroğlu'ndan örnek çalışma

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Eroğlu, demir-çelik sektöründe aşınmaya karşı geliştirmiş olduğu çift katmanlı sac levhalarla uluslararası alanda bir ilki başardı.

F.Ü Öğretim üyesi Eroğlu'ndan örnek çalışma Güncel

Eroğlu, demir-çelik sektöründe aşınmaya karşı çift katmanlı sac levha geliştirdi. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Prof.Dr. Mehmet Eroğlu, "Ülkemiz maden cevherleri açısından zengin bir ülkedir. Özellikle Demir ve Krom cevherleri bu zenginliklerin başında yer almaktadır. Yıllardan beri demir cevherlerinin işlenmesi ile ilgili geleneksel yassı,yuvarlak ve farklı kesitlere sahip mamuller üretilmektedir. Ancak, günümüzde artık dünya inovativ dediğimiz katma değeri çok daha yüksek yenilikçi ürünler üretmektedir. Bu bakımdan vizyon sahibi bir ülke olarak bizde bu sahada yerimizi almak durumundayız. Bu konuda biz bilim insanlarına da önemli görevlerin düştüğü inancındayım.

Demir-Çelik sektörü bir ülkenin olmazsa olmazlarından biri olup, Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin önemli bir göstergesidir. Ülkemiz önemli demir-çelik üretim ülkesi olup, yenilikçi ürünlerle çok daha fazla kazanan bir ülke durumuna gelebilir. Bu bağlamda özellikle aşınma sektöründe ön plana çıkacak çift katmanlı sac levha vb. ürünleri geliştirmenin mutluluğu içindeyim. Bu ürünün milli ekonomiye yıllık 900 milyon dolarlık gelir getirmesi beklenmektedir.

Bu çalışmamla ilgili başta KOSGEB olmak üzere herkese teşekkür ederek çalışmalarının mütemadiyen devam edeceği bilgisini vermiştir" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Erdem AKBAS @Tebrikler

04 Temmuz 2015 04:28

Bir Türk profesörün bunu gerçekleştirmiş olmasi çok güzel bravo

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom