Bayramda tatlı ve şekere dikkat!

Diyetisyen Penbe Berna Karaca, vatandaşlara bayramda şeker ve tatlı tüketimine dikkat edilmesi yönünde uyarılarda bulundu. Karaca, özellikle bayramın ilk günü hafif bir kahvaltıyla güne başlanması gerektiğini vurguladı.

Bayramda tatlı ve şekere dikkat! Sağlık

Diyetisyen Penbe Berna Karaca, Ramazan ayıyla değişen beslenme düzeninin, bayramın gelmesiyle normale döneceğini belirterek, özellikle bayram ziyaretlerinde yapılan ikramlarda aşırı tüketimden kaçınılmasını istedi. Aşırı yemek tüketiminin sindirim sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açabildiğini vurgulayan Karaca, “Bu nedenle özelikle bayramın ilk günü hafif bir kahvaltıyla güne başlanmalıdır. Peynir, yumurta, zeytin, domates, salatalık, sebze ve kepekli çavdar veya tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Güne başlarken özelikle kızartma ve kavurma pişirme yöntemiyle hazırlanmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır” dedi. Bayram ziyaretlerinde mutlaka ikramlar olacağına dikkat çeken Karaca, şu uyarılarda bulundu: 

“Bu ziyaretler esnasında çevreninde ısrarcı tutumlarına rağmen yine de tatlı tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Kronik rahatsızlığı olan kişilerin bayram süresince devam ettikleri diyetlerine önem göstermeleri gerekiyor. Özelikle yüksek tansiyon hastası yaşlıların, çay ve kahve tüketimini dikkat etmesi gerekir. Gün içinde iki fincandan fazla kahve tüketmemeye özen gösterilirse sağlık açısından daha iyi olur. İkramda bulunurken ağır hamur işleri şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı, meyve, komposto, az şekerli komposto veya limonata ya da ayran ikram edebiliriz. Daha hafif ve daha sağlıklı olacaktır. Yine aynı şekilde gittiğimiz ziyaretlerde de mümkünse bu şekilde yiyeceklerden tercih edelim.” 
  
“SIVI TÜKETİMİNE MUTLAKA DİKKAT EDİLMELİ”
Ramazan'da su tüketimi alışkanlığı değiştiği için normal düzene geçme sürecinde gün içinde su içmenin unutulabileceğini vurgulayan Karaca, “Günlük sıvı tüketimine de mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Kişiden kişiye günlük sıvı ihtiyacı değişmekle birlikte ortalama 8 ile 10 bardak yeterli olacaktır” diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom