Dünyada nadir görülen hastalıktan kurtuldu

Elazığ'da 20 yaşındaki Sinem Alpgir, kolunu ve bacağını kaybedebileceği dünyada nadir rastlanan "Holocord Syringomyeli" (Omurilik İçinde Sıvı Birikimi) hastalığına yakalanmasının ardından yapılan operasyonla sağlığına kavuştu.

Dünyada nadir görülen hastalıktan kurtuldu Güncel

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde yaşayan 20 yaşındaki Sinem Alpgir, elinde yaralar çıkması nedeniyle ilk başta cildiyeye gitti ancak çözüm bulunamadı. Daha sonra Özel bir hastanede Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Ahmet Çolak'a başvuran genç kız, yapılan tetkiklerde dünyada bilimsel araştırmalara konu olmuş 3 kişinin yakalandığı Omurilik içinde sıvı birikmesi hastalığı olduğunu öğrendi. Ameliyat olmadığı takdirde zamanla hareketlerini yitirip, yatağa bağımlı yaşayacağını öğrenen genç kız, tedavi olmaya karar verdi. Prof. Dr. Ahmet Çolak tarafından yapılan başarılı operasyonla omuriliği sıkıştıran kist hasarı düzeltilerek tüp yardımıyla da sıvı boşaltıldı. Daha önce hastalığa bağlı ellerinde ve vücudunda yaralar oluşan genç kızın yaraları geçti.
  
"AMELİYAT OLMASAM SAKAT KALACAKTIM"
Hastalığın ellerinde yaralar çıkıp, su toplaması ile ortaya çıktığını anlatan Alpgir, “Cildiyeye gittim bir çözüm olmadı. Bende beyin cerrahisine geldim. Film ve Emar çekilmesiyle kist olduğunu öğrendim. 3-4 gün sonra ameliyat oldum. Çok başarılı geçti. Ameliyat sonrasında kontrole geldim ve doktorum başarılı olduğunu söyledi. Dünyada benimle birlikte 4 kişide bu hastalık varmış" dedi.

Tedavi olmak isteyip, olduğunu da kaydeden Alpgir, “Çok başarılı geçti. Şimdilik bir sorunum yok.  Ameliyat olmasam sağ bacak ve kolumu kaybederek sakat kalacaktım. Bende o yüzden ameliyat olmayı kabul ettim" diye konuştu.

“DÜNYADA NADİR GÖRÜLEN VAKAYDI”
Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Ahmet Çolak ise şunları kaydetti:
“Hastamız sağ elinde nedeni tam ortaya konulamayan yaralar nedeniyle araştırıldı ve yapılan araştırmada omuriliğin üst kısmına sıkıştıran bir kistten dolayı ağır omurilik hasarı olduğu ortaya çıktı. Bu bizim çok sık rastladığımız bir durum değildir. Dünyada bu tarz rastlanmış nadir vakalar var. O nedenle ilgimizi çekti. Hastamızı ameliyat ettik. Omuriliği ense kısmında sıkıştıran o kisti düzelttik. Bu durum omuriliğin içinde sıvı oluşumuna neden olmuştu. Bunu da bir tüp yardımıyla boşalmasını sağladık. Aradan geçen 2-3 aylık dönemde bütün problemler düzelmiş görülüyor. Hastanın yaraları da hızla düzeldi. Bu durumdan hastada çok memnun. Bizde elde ettiğimiz sonuçtan dolayı oldukça memnunuz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom