30 hektar alan zarar gördü

Elazığ'da çıkan arazi yangınında hasar tespit çalışması yapıldı. Yangında, 30 hektarlık otluk alanın yandığı, kayısı bahçelerinin de zarar gördüğü bildirildi.

30 hektar alan zarar gördü Güncel

Yaklaşık 5 gün önce Elazığ'ın Sivrice ilçesine bağlı Çevrimtaş köyünde çıkan yangın sonucu yapılan hasar tespit çalışmasında 30 hektar otluk alanın yandığı, kayısı bahçelerinin de zarar gördüğü bildirildi. Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, orman açısından sıkıntı olmadığını ifade ederek yangının kırsal alan yangını olarak gerçekleştiğini söyledi. Polat, "Bir vatandaşımızın suyunu ısıtması için yaktığı ateşten orada bir kayısı bahçesi zarar gördü. Daha sonrada yangın dağlık alana bayır alana sıçradı. Yangın öğlen saatlerinde çıkmıştı. Bizim ekibimizce yangın kontrol altına alındığı zaman su ikmali sırasında yangın tekrar kontrolden çıkmıştı. Bizde 5 ekiple, 60 işçi ve teknik elemanla yangın mahalindeydik. Tabi bahçeden çıktığında baya büyük şekilde yangın devam etti. Çok şükür cana zarar gelmeden çok daha geniş alanlara yayılmadan yangın kontrol altına alındı. Biz beş arazözümüz ile 60 işçimizle arazi çok dağlık olmasına rağmen yürüme bile sıkıntılıyken, arazözlerimizin yetişmesi mümkün değildi. Yetiştiği yerlerde soğutmak amacıyla bahçelerde ve diğer yerlerde soğutmak amacıyla kullandık. Genelde işçi gücüyle arazide, tırmıklarla, şaplak dediğimiz yardımcı aletlerle söndürdük. O gece Malatya’dan bir otobüs işçi ve bir arazöz takviyesi aldık.

Belediyemizden de bir arazöz takviye aldık. Bu kırsal alanlarda arazözden araçtan çok iş makinası ve işçi gücüne ihtiyacımız oluyor. Bu anlamda da tüm kurumlardan hassasiyet bekliyoruz. Beraber yaptığımız yangın protokolüne bağlı kalmalarını istiyoruz. Özelikle ekipman takviyesinde bu çok önemli oluyor" dedi. 

Yangının yaklaşık 10 saat süren çalışma sonrası söndürüldüğünü belirten Ziya Polat, "Her defasında görüldüğü gibi dikkatsizlikten çıkan bir yangın yüzlerce, binlerce insan emek harcayarak arazözlerle müdahale ederek söndüremiyoruz. Bu yüzden önce çıkmasını engellememiz lazım. Hep birlikte dikkat etmemiz gerekiyor. Bu sene yağış çok olduğu için otluk alan çok olduğundan yangının yayılması hızlı şekilde oluyor. Bu anlamda vatandaşımızı duyarlı olmalarını istiyoruz. Böyle bir durumda mutlak olduğu süreçte müdahale etmelerini ve daha sonra Alo 177 veya belediyelere aramalarını, jandarma ekiplerine bilgi vermelerini istiyoruz. Bu şekilde yangın büyümeden müdahale edebiliriz" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom