Öğretmenler için 'rotasyon başvuru' uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), bulunduğu okulda 15 yıl görev yapan öğretmenlerin rotasyon için tercih başvuruları yarın bitiyor. Başvurular, 24 Temmuz mesai bitimine kadar kabul edilecek, atamalar ise 29 Temmuz'da yapılacak. Atamalar yapılırken öğretmenlerin hizmet puanları dikkate alınırken öğretmenlerin 40 tercih yapma hakkı olacak.

Öğretmenler için 'rotasyon başvuru' uyarısı Eğitim

Rotasyon tercihleri hakkında bili veren Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Bütün kamuoyunun bildiği gibi MEB öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 48. maddesine göre bugün bir rotasyon sistemi getirmiş durumda olduğunu söyledi. Milli Eğitim Müdürü Bağlıtaş, "Rotasyon şu şekilde uygulanacak. Aynı görev yerinde 8 yılını doldurmuş olan öğretmenlerimiz, bu 8 yıl uygulama şekli 15 yıldan başlanarak kademeli olarak 8 yıla doğru yıllar içerisinde gidileceği için bu yıl 15 yılını doldurmuş olan öğretmenlerimiz rotasyona tabi tutulacaklar. Biz Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğretmenlerimizin lehine bir davranış biçimi ortaya koyarak il merkezini bir bölge olarak düşündük. Merkez ve merkeze bağlı köy ve kasabaları bir bölge olarak düşündük. Diğer taraftan Palu, Kovancılar, Karakoçan ilçelerini bir bölge, Arıcak, Alacakaya ilçelerini bir bölge, Maden, Sivrice ilçelerini bir bölge, Baskil, Keban ve Ağın ilçelerini de bir bölge olarak düşündük. Bu bölgeler içerisinde il merkezini ele alırsak, il merkezi ve merkeze bağlı köy ve kasabalar içerisinde bu yıl 15 yılını doldurmuş olan öğretmenlerimiz internet ortamında 40 okul tercihi yaparak başvurularını tamamlayacaklardır. Başvurularda son gün ise yarındır. Öğretmenlerimiz başvurularını tamamladıktan sonra 29 Temmuz Çarşamba günü rotasyonun, yer değiştirmenin sonuçları açıklanacaktır" dedi.

Bu yer değiştirme işlemi içerisinden tercih ettiği okullara atanamayan yer değiştiremeyen öğretmenlerin, puan üstünlüklerine göre sıralama yapılacağını belirten Bağlıtaş, "En yüksek puandan olanlardan başlamak üzere valilikçe, müdürlüğümüzce yerleri belirlenecektir. Bu süreç içerisinde özelikle öğretmenlerimizin lehine bir düşünce olarak ortaya koyduğumuzu düşündüğüm demin arz ettiğim konu şöyle, Örneğin, Kovancılar ilçesinde 15 yıl bir okulda çalışmış ama il merkezine gelmeyi düşünmeyip o bölgede çalışmayı düşünen bir meslektaşımız kendine en yakın ilçe olan Karakoçan ve Kovancılar veya Palu ilçelerini tercih ederek veya Kovancılar ilçesindeki başka bir okulu tercih ederek görevini çalışmak istediği bölgede sürdürmek imkanına kavuşacaktır. Bu konuda meslektaşlarımız için yıllardan beri kurulu düzenlerini sürdürdükleri çalışma bölgelerinden başka bir yere ayrılmak istemiyorlarsa kendilerine bir derece bir avantaj sağlamak istedik. Uygulamayı da bu şekilde gerçekleştirmiş durumdayız. Tercihlerini yapmamış olan meslektaşlarımız varsa eğer yarın akşama kadar mesai saatleri içinde tamamlarlarsa çok daha isabetli olacağını duyurmak istiyorum" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom