265 kadın üreticiye sertifika verildi

Elazığ'da düzenlenen 'Kadın Çiftçi Eğitme' programlarına katılan 265 kadın üreticiye sertifika verildi.

265 kadın üreticiye sertifika verildi Güncel

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile ortaklaşa yürütülen 'Kadın Çiftçi Eğitme' programı kapsamında Elazığ’da düzenlenen eğitimlere katılan kadın üreticilere sertifikaları törenle verildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen törene, Vali Yardımcısı Üzeyir Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Gürbüz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Altun, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları ve kadın çiftçiler katıldı. 

Törende konuşan Vali Yardımcısı Yılmaz, “Umarım kadınlarımız, burada aldıkları kapsamlı eğitimlerin ardından bundan sonraki hayatlarında başarı ve mutluluk elde edecektir: bu eğitimin verilmesinde emeği geçen mesai arkadaşlarıma ve ziraat odaları birliği personeline çok teşekkür ediyorum” dedi.

“KADIN ÇİFTÇİLERİN UFKU AÇILDI”
Elazığ Gıda ve Tarım İl Müdürü İsmail Gürbüz ise, 2012 Mayıs ayında imzalanan protokol çerçevesinde Türkiye genelinde her ilde kadın çiftçilere eğitim verildiğini söyledi. Elazığ’da Mollaköy beldesinde başta olmak üzere, 5 merkezde eğitim düzenlendiğini ifade eden Gürbüz, “Bu eğitimler sonucunda toplamda 265 kadın çiftçimize sertifika düzenledik. Kadın çiftçilerimiz inşallah bu eğitim sonucunda çok şey öğrenmiş oldular. Tarımsal faaliyet konusunda özellikle budama, meyve yetiştiriciliği, sebze yetiştiriciliği, tarım sigortaları, toprak analizi gibi konularda programlar düzenledik. Aile içi iletişim, kadına yönelik şiddet, Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğü uzmanları tarafından kadın çiftçilerimize eğitim verildi. Bu eğitimlerde Ziraat odası Başkanlığımız tarafından kadın çiftçilerimize maddi ve manevi destek verildi. Eğitim programlarına katılan kadın çiftçilerimizi tarım fuarına götürdük. Orada da kadın çiftçilerimizin ufku açıldı” diye konuştu.

“KADINLAR ARTIK HER YERDE”
Hankendi ve Çevresi Çiftçi Kadınlar Kalkınma Derneği Başkanı Emine Çakmak ise, şunları kaydetti: 
“Biz köy kadın kadınları artık bilinçliyiz. Çünkü biz gelecek nesillerimizi yetiştirenleriz. Bugüne kadar kadınlar ikinci plandaydı. Ama artık kadının sesi ama en önemlisi kendisi her yerde. Bu da biz kadınlar için çok önemli. Şimdiye kadar kadınlar her işi yapardı. Ama nedense hiçbir önemi yoktu. Artık biliyoruz ki biz artık her şeyi başaracağız, yapacağız. İlimizde açılan kurslar ile biz kadınlar kendi emekleriyle ürettikleri ürünleri daha bilinçli nasıl yetiştireceğimizi ve bu ürünleri nasıl pazarlayabileceğimizi, aile içi iletişim ve kadına şiddet gibi sosyal konularda da bilinçlendiriliyoruz. Biz bu kurslar sayesinde üretim konusunda bilgimiz oldu. Meğer bizim çok eksiğimiz varmış. Artık gördüğümüz kurslardan faydalanarak kendi ürettiklerimizi büyüklerimizin yardımı ile pazarlamak istiyoruz.” 

Konuşmaların ardından kadın çiftçilere sertifikaları verildi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom