Üniversitelere kayıtlar başladı

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversiteye yerleşenlerin heyecanla beklediği kayıt dönemi başladı. Üniversite Tercih Merkezi (UTM) Direktörü Burak Kılanç, kayıtlarda öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi.

Üniversitelere kayıtlar başladı Eğitim

Bu yıl kayıt işlemlerinde geçen senelere göre 2 büyük fark olduğunu dile getiren UTM Direktörü Burak Kılanç, "Geçen senelerde kayıtlar Eylül ayında yapılmıştı bu sene ise Ağustos ayında gerçekleşiyor. Bir diğer önemli fark ise devlet üniversitelerine kayıt için kullanılan elektronik kayıt sistemi oldu. Dileyen öğrenciler e-devlet üzerinden de devlet üniversitelerine kayıt yaptırabiliyorlar.  E-devlet üzerinden yapılan kayıtlar 28 Temmuz'da başlamıştı, 5 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Yerinde kayıt dönemi ise bugünden başlayarak 7 Ağustos tarihine kadar devam edecek" açıklamalarında bulundu.
  
"GENÇLER, ELEKTRONİK KAYIT SİSTEMİNİ SEVDİ"
Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) verilerine göre şu ana kadar yaklaşık 230 bin öğrencinin devlet üniversitelerine kayıt yaptırdığını vurgulayan Burak Kılanç, "YÖK'ten almış olduğumuz en son sayılara göre 2 Ağustos gecesine kadar 230 bin öğrenci devlet üniversitelerine kayıt yaptırdı. 5 Ağustos'a kadar sürecek e-kayıt sürecinin sonuna kadar yaklaşık 400 bin öğrencinin devlet üniversitelerine kayıt yaptıracağı tahmin ediliyor. Gözüken o ki gençler elektronik kayıt sistemini sevdi" dedi. Elektronik kayıt sisteminin önümüzdeki sene vakıf üniversitelerinde de uygulanabileceği müjdesini veren Kılanç, "Önümüzdeki seneyle ilgili büyük bir beklenti de vakıf üniversiteleri konusunda.  Şuanda YÖK bu konuda da çalıştığını belirtiyor. Önümüzdeki sene büyük bir ihtimalle devlet üniversiteleri de vakıf üniversiteleri de elektronik kayıt sistemine geçmiş olacak" diye konuştu.

Vakıf üniversiteleri ve Kıbrıs'taki üniversitelerde yüz yüze kayıt döneminde yoğunluk olacağına dikkat çeken Kılanç, sözlerine şöyle devam etti: "Bu sene üniversitelere 785 bin kişi yerleşti. Bunların içinden kayıt yaptırmayanlar olacaktır ancak bakıldığı zaman vakıf üniversitelerine ve Kıbrıs'taki üniversitelere yerleşen yaklaşık 150 bin öğrenci var. Özellikle 03 - 07 Temmuz tarihleri arasındaki yerinde kayıt sürecinde bu üniversitelerde yoğunluk yaşanacağını düşünüyoruz. Bu nedenle öğrenciler kayıt işlemlerini son günlere bırakmasınlar. Özellikle ikamet ettikleri şehirden başka bir şehirdeki üniversiteye kayıt yaptıracaklarsa mutlaka evden çıkmadan evraklarının tam olduğuna emin olsunlar. Bunun için de üniversitelerin web sitelerinde kayıt için gerekli olan evraklar ile ilgili bilgiler mevcuttur, bunları harfiyen okuyarak yerine getirsinler, bu gerçekten çok önemli."
  
"ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEMEYENLER İÇİN 17 - 21 AĞUSTOS TARİHLERİ ÖNEMLİ"
"İlk yerleştirme sürecinde üniversitelerde 40 bin kontenjan boş kaldı. Bunun dışında kesin kayıt yaptırmayanlar da olacak. Yani toplamda yaklaşık 120 bin ile 170 bin arasında açık kontenjan oluşabileceğini şimdiden öngörüyoruz" diyen Kılanç, "İlk yerleştirmede herhangi bir üniversiteye yerleşmemiş olanlar için bu kontenjanlar ikinci bir şans anlamı taşıyor. 17 - 21 Ağustos tarihleri arasında ek yerleştirmeyle ilgili tercihler alınacak ve ilk yerleştirmede yerleşemeyenler ikinci defa şanslarını deneyecekler. Şunu unutmamak gerekiyor ilk yerleştirmede bir yerleri tercih edip de yerleşemediyseniz ek yerleştirmede buralara tekrar yerleşme şansınız yok. Çünkü taban puan şartını sağlayamamış durumdasınız. Bunun için hep şunu söyleriz ek yerleştirme, yerleşemeyenler için çok büyük bir fırsattır ancak biraz hedef küçültmek gerekir. Hedef küçülten ve  üniversiteli olmak isteyen adaylar için gerçekten 17 - 21 Ağustos arası ikinci şans anlamında önemli bir dönem olacak" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom