Etteki artışa çözüm arayışı

Elazığ TSO Üyesi, et üreticileri, kombina ve kasap hizmeti veren üyelerimizle, karkas et satışı yapan işletme sahipleri Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan'ı makamında ziyaret ederek, et fiyatlarındaki anormal yükselişin sektörün içinde bulunan çok sayıda esnafı iflasın eşiğine getirdiğini ve halkın temel tüketim ihtiyacı olan et alımını en alt seviyeye düşürdüğünü belirterek sorununu çözümü için destek istediler.

Etteki artışa çözüm arayışı Ekonomi

İTHAL ETE İZİN VERİLMELİ
Başkan Alan’ı makamında ziyaret eden sektör temsilcilerinden Abdulkerim Sis, Halim Akbulut ve Veysi Gül, et fiyatlarındaki anormal yükselişin çok sayıda esnafı iflas ettirme noktasında getirdiğini aynı zamanda halkın alım gücünü düşürdüğünü ve vatandaşların et ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiğini ifade ettiler. Çözümün öncelikle tekelleşmeyi kırmak ve ithalata izin vermekten geçtiğini bu konuda Elazığ TSO’nun devreye girmesini talep ettiler.

ALAN: SORUNU İLGİLİ TÜM MAKAMLARA TAŞIYACAĞIZ
Ziyarette bir değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, “Et fiyatlarında üretim durumuyla açıklanamayacak bir artış görülmektedir. Şöyle ki, son iki aylık dönemde karkas et fiyatları 27 Liraya kadar yükselmiş, enflasyona oranla neredeyse yüzde 40 zamlanmıştır. 

Buna karşılık, marketteki et fiyatlarındaki artış yüzde 80 civarında olmuştur. Başka bir deyişle maliyetteki yüzde 40'lık artış, piyasaya yüzde 80 civarında bir artış olarak yansımıştır.  Bu artışın iki boyutu vardır. Birincisi, girdi maliyetlerinde özellikle yem fiyatlarındaki artıştır. İkincisi ise bu artışın çok üzerinde oluşan aracı karları olup, tekelleşme bu konuda temel sorundur. Fiyat artışlarının et üretiminin yetersizliğine bağlanması doğru olmayıp, TÜİK verilerine göre, Türkiye'nin toplam kırmızı et üretimi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 artış göstermiştir. Fiyatların dengelenmesi noktasında ve özellikle vatandaşların temel gıda ihtiyacı olan et fiyatlarının makul seviyelere çekilmesi için ivedi olarak et ve canlı hayvan ithalatı yapılmalıdır. Bu konuda Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının devreye girmesini bekliyoruz. Biz bu konuda Oda olarak üyelerimizin bize gelen her türlü talebini ilgili makamlara iletme noktasında gereğini yapmaktayız. Oda olarak bu sorunu ilgili bakanlık, TOBB, Bakanlık Müsteşarı ve Bakan Yardımcımıza ulaştıracağız” dedi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom