Su ürünleri sektörünün sorunları tartışıldı

Elazığ Su Ürünleri Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri konulu toplantı Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu'nun katılımı ile Keban'da yapıldı.

Su ürünleri sektörünün sorunları tartışıldı Güncel

Keban Öğretmenevinde yapılan toplantıya Vali Murat Zorluoğlu, Keban Kaymakamı Hayrettin Baskın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Gürbüz ile üreticiler katıldı.

Toplantının açılışında bir değerlendirme yapan Vali Zorluoğlu, yapılacak toplantı ile balıkçılık sektörünün sorunlarını ele alacaklarını söyledi. Vali Zorluoğlu, “Yapılacak toplantıdan faydalı sonuçlar elde edileceğini umuyorum. Elazığ’da yapılan Kalkınma Kurultayında balıkçılık sektörünün önümüzdeki dönemde daha büyük pay elde edileceği ortaya konulmuştu. Bu toplantıda Elazığ ekonomisi içerisinde önemli bir paya sahip olan balıkçılık sektörünün sorunlarını bütün yönleri ile ele alacağız. Şu anda 13- 15 bin ton üretimle ilin ekonomisine katkı sağlıyor. Yapılan araştırmalarda bu üretimin 30-35 bin tona çıkmasının mümkün olduğu ortaya çıktı. Elazığ’da sadece balık üretimin değil balık işlenmesinde de önemli potansiyeli olan bir alan. Sektör temsilcilerinin görüşlerini alarak sorunları ortaya koymaya ve birlikte çalışarak sorunları nasıl ortadan kaldırmaya çalışırız bunları ele alacağız” dedi. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Gürbüz ise konuşmasında 2004 yılından buyana sektörün önemli bir ivme kazandığını ve ülke genelinde ilk sıraya yükseldiğini ve 13.500 ton büyüklüğüne ulaştığını kaydetti. Gürbüz bakanlık olarak sektöre önemli destekler verdiklerini belirtti.

Su Ürünleri Üreticileri Birlik Başkanı Yücel Doğan ise sektörün özellikle yol ve altyapı sorunları bulunduğunu ifade etti.

Daha sonra bir sunumla Elazığ ve ülke genelinde su ürünleri sektörünün durumu, balık tesislerinin üretim kapasiteleri ve üretilen balık türleri anlatıldı.

Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı da konuşmasında Keban’da balık üretim potansiyelinin artırılabilmesi için özellikle Fırat kenarında bulunan yolun iyileştirilmesi gerektiğini kaydetti. 

Toplantıda daha sonra sektör temsilcileri söz alarak sorunlarını dile getirdiler.

Keban Kaymakamı Hayrettin Baskın ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu da sektör temsilcilerinden gelen soruları cevaplandırdılar.

Toplantının sonunda yeniden bir değerlendirme yapan Vali Zorluoğlu sektörün sorunlarını ilk elden dinlediğini kaydederek, üreticilerin sorunlarına sektörün Elazığ için önemini dikkate alarak fayda maliyet analizlerini de yaparak çözümler üretmenin gayretinde olacaklarını kaydetti.

Vali Zorluoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Fırat kenarında bulunan ve sektörün iyileştirilmesini talep ettikleri yolu ve Fırat üzerinde bulunan balık üretim tesislerini yerinde inceleyerek bilgi aldı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom