Sivas’ta ’Dünya Gıda Günü’ etkinliği

Sivas'ta '16 Ekim Dünya Gıda Günü' dolayısıyla Süleyman Demirel Ortaokulu'nda etkinlik düzenlendi.

Sivas’ta ’Dünya Gıda Günü’ etkinliği
Sivas
Sivas’ta ’16 Ekim Dünya Gıda Günü’ dolayısıyla Süleyman Demirel Ortaokulu’nda etkinlik düzenlendi.

Program Gıda Günü dolayısıyla hazırlanan filmin gösterime sunulması ile başladı. Daha sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde görevli Gıda Yüksek Mühendisi Mihriban Pekel Tuztaşı, ’Gıda Güvenliği ve Hijyen’ konulu sunum yaptı. Sunumun ardından konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız,"Dünya Gıda Günü’nün kutlanmasının amacı kamuoyunun bilinçlendirilmesi, gıdaların israfının önlenmesi ve gıda güvenliğinin sağlanması açısından farkındanlık oluşturulmasıdır" dedi.

Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise sağlıklı gıda tüketimi kadar israf etmemenin de çok önemli bir konu olduğunu ifade ederek,"Sevgili gençler sizler bizim için önemlisiniz. İlimizde 120 bin öğrencimiz var ve bütün sorumluluğunuz bizim üzerimizde. Bunun için sizleri bilinçlendirmemiz lazım. Bugün de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz ile beraber buradayız. Arkadaşlar çok güzel anlattı, il müdürümüz anlattı. Gıda önemli. Ancak, gıdanın üretimi ve sağlıklı olması kadar israf edilmeden tüketilmesi de çok önemli. Ülkemizde şuanda her şey bol, her istediğimizi bulabiliyoruz. Az ya da çok herkesin karnı doyuyor, kimse aç değil açlık sınırında değil. Çok rahat bir şekilde idare edip gidiyoruz. Dışarıdan alıyoruz, içeride üretiyoruz ama bir sıkıntımız yok. Ancak dünyada bir parça ekmeğe, bir yudum suya muhtaç insanlar var. Bunlara karşı bilinçli olmamız lazım. Tüketirken, alırken, bir kenarda muhafaza ederken, atarken bunları hep düşünmemiz gerekir. Bunu bulamayan insanlar da var. Biz şimdi rahatız, annemize babamıza naz yapıyoruz, sofrada 3-4 çeşit yemek olsun diyoruz ama bizim beğenmediklerimizi bulamayanlar da var. Ondan dolayı da hem halimize şükretmek, hem de paylaşmak gerekir" diye konuştu.

Öğrencilere, hazır gıdalar tüketmemeleri konusunda uyarılarda da bulunan Altınsoy,"Okul kantinlerimizde cips, gazlı içecek ve benzeri ürünlerin satışını yasakladık. Ama siz okul dışında bu ürünleri alıp tüketiyorsunuz. Bugün burada bunların çok zararlı şeyler olduğu, rastgele şeyler yemememiz gerektiği anlatıldı. Size belki bu ürünler tatlı gelebiliyor ama beslenme çok önemli. Eskiden olmayan hastalıklar şimdi çıkmaya başladı. Rastgele beslenmemizden, kimyasal madde karıştırılan yiyecekler tüketmemizden dolayı bu hastalıklar oluyor. Siz şimdi gençsiniz bunu hissetmiyorsunuz ama yaş ilerledikçe çeşitli hastalıklar ortaya çıkıyor. İşte bu hastalıkların olmaması için yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Programın sonunda öğrencilere sütlaç ikramında bulunuldu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...