TMMOB, KESK ve DİSK’ten maden göçüğü açıklaması

TMMOB, KESK ve DİSK, Şırnak'ta 7 işçinin hayatını kaybettiği, 1 işçinin de yaralandığı maden göçüğüne ilişkin yaptığı açıklamada, kömür ocaklarında benzer durumların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

TMMOB, KESK ve DİSK’ten maden göçüğü açıklaması
Diyarbakır
TMMOB, KESK ve DİSK, Şırnak’ta 7 işçinin hayatını kaybettiği, 1 işçinin de yaralandığı maden göçüğüne ilişkin yaptığı açıklamada, kömür ocaklarında benzer durumların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

TMMOB, KESK ve DİSK, Şırnak’ta 7 işçinin hayatının kaybettiği, 1 işçinin de yaralandığı maden göçüğüne ilişkin ortak basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Elektrik Mühendisleri Odası’nda yapılan basın açıklamaya Maden Mühendisleri Odası Eş Başkanı Doğan Hatun, KESK Şubeler Platformu Sözcüsü Abbas Şahin, Enerji Sen Sendikası Temsilcisi Mehmet Şirin Gürbüz ve odaya bağlı üyeler katıldı.

Maden Mühendisleri Odası Eş Başkanı Doğan Hatun, son yıllarda ülkede yaşanan maden ocağı kazalarının sonucunda Soma’da 301, Ermenek’te 18, Siirt Maden köyde 16, 2014 yılı Haziran ayında 15 gün içeresinde Şırnak’ta meydana gelen iş kazalarında 5 işçinin hayatını kaybettiğini, bir işçinin de yaralandığını ifade etti. Dün itibariyle Şırnak’ta yine aynı yerde aynı acı haberi duyduklarını belirten Hatun, “Şu anki bilgilere göre 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 1 kişinin de ağır bir şekilde yaralandığı bilinmektedir. Bu durumda söz konusu firma ile birlikte kontrol yetkilileri olan kurum ve kuruluşların da kontrol görevlerini yerine getirmediği, daha önceki kazalarda uyarılmalarına rağmen bu konuda tedbir alınmadığı sonucu aynı yerde kazanın gerçekleştiği görülmektedir” dedi.“Gerekli önlemler yaşama geçirilmeli”

Benzer durumların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Hatun, şunları kaydetti:

“Maden Kanunu hükümlerini yürütmek ile yükümlü bulunan Bakanlar Kurulunun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Maden İşleri Genel Müdürlüğünün aynı zamanda, mülki idare birimlerinin, kapatılmış olan ocaklarda da kaçak kömür üretimine bir an evvel engel olmaları ve ruhsat sahasında gerekli önlemlerin alınmasını sağlayarak, benzer durumların yaşanmasına engel olması gerektiğini aksi takdirde sorumluluğun kendilerinde olacağını Maden Mühendisleri Odası olarak tekrar hatırlatıyor ve yetkilileri göreve davet ediyoruz. Devlet sorunun muhatabı olma cesaretini göstererek taşeron sisteminden vazgeçip üretimi ilgi kurumlar aracılığı ile tüm iş sağlığı güvenliği önlemlerini yaşama geçirerek, insan odaklı ve kamu yararına yapmalı, bunun ön çalışması olarak meslek örgütlerinden ve akademik çevrelerden ne yapılması gerektiği konusunda destek almalı, adı geçen sahalarda yerinde inceleme yaparak uygun üretim şeklini belirlemelidir. Ocaklarda yapılacak üretim; bölge halkına düşük ücret, sakatlanma ve ölüm yerine, yaşam standardını yükselten, eğitim ve sağlık koşullarını iyileştiren üretimler olarak yansımalıdır.”

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...