Elazığ'dan kısa kısa

10 Ağustos 2015

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

BAŞKAN YANILMAZ’DAN TAZİYE MESAJI
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, bir mesaj yayımlayarak, Şırnak’ın Silopi ilçesinde hain bir terör saldırısı sonucu 4 polis memurumuzun şehit edilmesinden büyük bir üzüntü duyduğunu ifade ederek, yaşanan terör saldırılarını bir kez daha kınadı.

Başkan Yanılmaz mesajında şu ifadelere yer verdi: “Şırnak’ın Silopi ilçesinde hain terör örgütü tarafından düzenlenen mayınlı saldırı sonucu 4 polis memurumuzun şehit edilmesi, bizleri derinden yaralamıştır. Bu hain saldırıyı düzenleyen terör örgütünü bir kez daha nefretle kınıyorum. Bu saldırılar; milletçe bizleri yıldıramayacak, birlik ve beraberliğimizi bozamayacaklardır. Bu saldırıda şehit olan polis memurlarımızdan birinin de Elazığlı Resul Kayaoğlu olduğunu öğrendim. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, tüm polis teşkilatımıza ve hemşehrilerimize sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.


ODAMIZ “MERMER İHRACATININ ARTIRILMASI İÇİN GÜÇBİRİLİĞİ PROJESİ” EKONOMİ BAKANLIĞI TARAFINDAN ONAYLANDI
“Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” kapsamında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak; “Elazığ Mermer İhracatının Artırılması İçin Güç Birliği Projesi”, Elazığ ilinde mermer sektörüne yönelik kümelenme odaklı olarak ihracatı artırmayı hedefleyen proje, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Projele ilgili olarak Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan şu değerlendirmede bulundu: “Elazığ bölgesinde yaklaşık 22 cins farklı mermer üretimi yapılmaktadır. Bu üretimden Elazığ Vişne Mermeri olarak adlandırılan mermerin üretiminin tamamı Elazığ bölgesinde gerçekleştirilmektedir. Ancak yöredeki firmaların ortak hareket edememesi sonucunda fiyat odaklı rekabet edilmekle, bu yaklaşım yöredeki bütün firmalara zarar vermektedir. Sektöre yönelik gerçekleştirilen bütün araştırma, çalıştay ve raporlarda firmaların birlikte hareket etmesine vesile olacak çalışmaların gerekliliğinin önemi dikkat çekmektedir. Ayrıca Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen mülakatlarda da bu ihtiyaç ortaya çıkmaktadır.  Gerçekleştirilecek proje ile firmaların birlikte faaliyetler gerçekleştirmesi suretiyle kümelenme yaklaşımı çerçevesinde kazanımlar sağlayabilecekleri yönünde farkındalık kazanmaları amaçlanmaktadır. 

Yine 2014 yılında gerçekleştirilen -Elazığ 1.Ekonomi Kurultayı-nda da maden-mermer sektörü ilin öncü sektörü olarak belirlenmiş olup, bu sektörün rekabet gücünün artırılarak ihracat potansiyelinin yükseltilmesi  öncelikli hedef olarak belirlenmiştir. Ülkemizin 2023 yılında 500 milyar Dolar ihracat hedefini yakalaması için Ekonomi Bakanlığınca yapılan çalışmada Elazığ bu hedefe katkı sağlayabilecek potansiyeli olan iller arasında gösterilmiştir.

Bu proje, Elazığ TSO liderliğinde; Fırat Kalkınma Ajansı ortaklığıyla Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan;  İhtiyaç Analizi, Eğitim, Danışmanlık, Yurtdışı Pazarlama, Alım Heyeti ve İstihdam desteklerinden oluşmaktadır.” dedi.


ELAZIĞ BELEDİYESİ’NDEN ZABITA PERSONELİNE EĞİTİM
Elazığ Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından Zabıta Müdürlüğü personeline yönelik, hizmet içi eğitim semineri verildi. 

Vatandaşa sunulan hizmet kalitesini artırmak amacıyla Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde bir konuşma yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, zabıta ekiplerinin vatandaşlarla diyalog içinde olduklarını belirterek, “Sizi gördüğünde kaçan seyyar satıcılar değil, sizinle derdini paylaşan, sizin de onun derdine derman olduğunuz, iyi niyet ve hoşgörünün hakim olduğu bir şehir oluşturmak istiyoruz. Bu şehrin sokaklarında seyyar satıcıların olmasını istemiyoruz. Bu şehirde kaldırımların işgal edilerek, yayaların yürüyemediği sokaklar, kaldırımlara park etmiş araçlar istemiyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmaları yapacak olanlar da sizlersiniz. Hepimizin ortak gaye ve arzusu Elazığ’ı daha rahat, kolay ve kaliteli yaşanabilir bir şehir yapmaktır” dedi.

“ELAZIĞ’A HİZMETTEN GURUR DUYUYORUM”
Elazığ’a hizmet etmekten büyük mutluluk ve gurur duyduğunun altını çizen Başkan Yanılmaz, “Yol ortasında bulunan bir pet şişeyi kaldırıp çöpe atmaktan gurur duyarım. Sizlerden de ricam yaptığınız her işten gurur duyun, mutlu olun. Hepinize başarılar diliyorum. İnşallah Elazığ, huzurun, mutluluğun ve muhabbetin hakim olduğu bir şehir olacak. Bunda, siz zabıta ekiplerimizin de çok büyük katkısı olacaktır” diye konuştu.


BAŞKAN YANILMAZ VUSLAT TV’YE KONUŞTU
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Malatya merkezli uydu üzerinden yayın yapan Vuslat TV’ye konuk oldu. 
Ökkeş Cerit’in hazırlayıp sunduğu Gündem Özel Programı’nda 16 aylık hizmetlerini anlatan Başkan Yanılmaz, seçim öncesi vaatleri arasında yer alan ‘Marka Şehir Elazığ İçin 5 Yılda 23 Çözüm Planı’ndan 20’sini hayata geçirdiklerini kaydetti.

Kültür Park, elektromekanik otopark, üniversite öğrencilerine ücretsiz ulaşım, İzzetpaşa Meydanı’nın yeniden düzenlenerek hizmete sunulması, ALO 188 ücretsiz Cenaze Hattı hakkında bilgi veren Başkan Yanılmaz, projelerine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. 

Başkan Yanılmaz, “Elektrikli otobüs çalışmamız doğrultusunda bu ayın sonunda bir bataryalı otobüsü şehrimize getireceğiz. İki aylık bir denemenin ardından verim alırsak şehrimize bu otobüsleri getireceğiz. Elazığ’da Kentsel Dönüşüm çalışmalarına başladık. 7 Mahallede 25 bin konutluk bu çalışmayı 2023’ün sonuna kadar bitirmeyi amaçlıyoruz. Elazığ’ın yılllardır kanayan yarası konumunda bulunan Şorşor Deresi Projesini hayata geçirdik. Şorşor Deresi İhalesi gerçekleşti, bu çevre bir rekreasyon alanı olarak halkımızın hizmetine sunulacak. Yine önemli bir sorunumuz olan Çöpten Enerji Üretim projesi birkaç resmi prosedürün ardından üretime başlayacak. Tek kuruş harcamadan yap-işlet-devret modeliyle hayata geçen bu projeyle, üretilen enerjiden de yüzde 35 kâr elde etmiş olacağız” diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom