Geleneksel Kahramanmaraş konutları kitaplaştı

Kahramanmaraş ve ilçelerinin geleneksel konutları Okt. Dr. Cavit Polat'ın kaleminden kitaplaştı.

Geleneksel Kahramanmaraş konutları kitaplaştı
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş ve ilçelerinin geleneksel konutları Okt. Dr. Cavit Polat’ın kaleminden kitaplaştı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden Okt. Dr. Cavit Polat, geleneksel konutlarda belirlenen 80 farklı mimari süsleme özeliğinin etraflıca incelenerek kayıt altına alındığını ve yorumlanmasının yapıldığını söyledi. "Geleneksel Kahramanmaraş Konutları" kitabını 4 yılda tamamladığını belirten Polat, "Kahramanmaraş’ta geleneksel konutlarının ekonomik, sosyal ve kültürel şartlara bağlı olarak süsleme kültürü üzerine birçok sonuç elde edilmiştir. Çalışma sonunda geleneksel Kahramanmaraş konutlarının üslup ve teknik olarak birbirine benzer anlayışlarla yapıldığı görülüyor. Süslemeler iç mimariden ziyade daha çok cephe düzenlemeleri üzerinde görülmektedir. Sayısal olarak üzerinde çalışma yapılan cephe süslemeleri 46 addettir. İç oda düzenlemelerinde toplam süsleme sayısı ise 30 adettir" dedi.

Dulkadiroğlu Belediyesinin bir kültür hizmeti olarak basılan kitap 4. Kahramanmaraş Kitap Fuarın’da okuyucularıyla buluştu.

Yazarın daha öncesinden Kahramanmaraş kültürüne ait "Maraş Bibliyografyası", "Eski Maraş’ta Meslekler" ve "Osmanlıdan Günümüze Maraş’ta Bakırcılık" kitapları da bulunuyor.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...