"Hüsn-i Hat Sanatı bilgilendirme konferansı yapıldı

Adıyaman Üniversitesi Kadim Sanatlar Topluluğunca organize edilen ve Hattatlar Mahmut Şahin, Demir Ali Kurtulmuş, Mustafa Ertuğrul ve Emrah Yılmaz'ın konuşmacı olarak katıldığı Hüsn-i Hat Sanatı ile ilgili bilgilendirme konferansı düzenlendi.

Adıyaman
Adıyaman Üniversitesi Kadim Sanatlar Topluluğunca organize edilen ve Hattatlar Mahmut Şahin, Demir Ali Kurtulmuş, Mustafa Ertuğrul ve Emrah Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı "Hüsn-i Hat Sanatı" ile ilgili bilgilendirme konferansı düzenlendi.

Vehbi Koç Konferans Salonunda yapılan etkinliğe Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, fakülte dekanları ile öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Hat üstatları tarafından verilen konferansta mürekkep, mürekkebin tarihçesi, kağıt yapımı, hat kalemi ve hat sanatında faydalanılan bitkiler anlatıldı. Teorik anlatımın yanı sıra pratik anlatıma da yer verilen konferansta uygulamalı şekilde mürekkep yapımı gösterildi. Hattat Seyyah Mahmut Şahin sunumunda, "Geleneksel Hat Sanatı" ve ata sporu olan okçuluğa değinerek, dönemin önde gelen okçularının hayatlarından kesitler sundu. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta konuşan Rektörü Gönüllü, ilim ve sanatın kıymetinin bilinmediği yerlerin anında çorak bir toprağa dönüşeceğini söyledi. Gerek ilim ve sanatın gerekse de gönüllerin çoraklaşmaması için mahir düşünen, mahir konuşan, mahir yazan ve mahir yaşayan beyinlere ihtiyaç olduğunu belirten Rektör Gönüllü, "Medeniyetlerin gelişmesi için huzurlu ortamlara ihtiyaç vardır. Çok çalışan ve hep pozitif düşünen nesillere ihtiyaç vardır. İnsanların birbirleriyle değil kendileriyle meşgul olduğu ve öz eleştiri yapabildikleri ortamlara ihtiyaç vardır. Bu şekilde sükun da huzur da sağlanmış olur. Sükun ve huzur olan yerlerde başarı ve medeniyetin gelişimi meydana gelir. Bunun için birbirimizi seveceğiz. Sevgiyi çoğaltacağız, kamil sözler söyleyip kamil düşüneceğiz. Yürüyüşümüzden, oturuşumuzdan konuşmamıza kadar her işinde kamil olan insanlar olmaya çalışacağız. Geçmişimiz nasıl yaptıysa bizler de öyle yapacağız” ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...