Üniversiteye giriş sınavının tarihi kesinleşti

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 23-24 Haziran 2018 tarihinde yapılacağını belirterek, birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi'nde adaylara 80 soru için 90 dakika, 160 sorunun yer aldığı ikinci sınav için ise adaylara 180 dakika verileceğini bildirdi.

Üniversiteye giriş sınavının tarihi kesinleşti Eğitim

YÖK’ten YKS ile ilgili yapılan açıklamaya göre, lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansı da dikkate alınarak hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına geçiş için adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40'ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60'ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek. Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT'den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek.

Eşit ağırlıkçıların gireceği ‘Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1’, ‘Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1’ olarak değiştirildi. Bu teste tarih soruları da eklendi.

İKİNCİ OTURUMDA 160 SORU SORULACAK

YKS’nin ikinci oturumunda adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40, Sosyal Bilimler-2 Testinde 40, Matematik Testinde 40 ve Fen Bilimleri Testinde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacak. İkinci oturumdaki testlerin içeriği ve soru dağılımı da belli oldu. Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde 24 Türk dili ve edebiyatı, 10 tarih, 6 coğrafya sorusu yer alacak. Sosyal Bilimler-2’de ise, felsefe grubunda (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, coğrafya-2’de 11, tarih-2’ye 11, din kültürü ve ahlak bilgisinde 6 soru olacak. Fen bilimlerinde 14 fizik, 13 kimya, 13 biyoloji sorusu yer alacak.

TYT 90 DAKİKA, İKİNCİ SINAV 180 DAKİKA SÜRECEK

Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testinde (TYT); 40 Türkçe, 40 Temel Matematik olmak üzere toplam 80 soru sorulacak. Adaylara 90 dakika süre tanınacak. 160 sorunun yer aldığı ikinci sınav için ise 180 dakika verilecek. Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda soru başına 0,81-1,68 dakika arasında değişen süreler verilmekteyken, Yükseköğretim Kurumları Sınavında soru başına 1,125-2,25 dakika arasında değişen süre düşüyor.

YKS 23-24 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE YAPILACAK

YKS 23-24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. Yükseköğretim Kurumları Sınav ücreti ÖSYM tarafından belirlenecek olup sınav ücretinin iki oturum için 120 TL olması planlanıyor. Konuyla ilgili kesin bilgi Başvuru Kılavuzu’nda ve ÖSYM’nin web sayfasından ilan edilecek.

Yükseköğretim Kurumları Sınavında birinci oturumda (TYT) bir, ikinci oturumda bir olmak üzere toplam iki kitapçık verilecek. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...