DSİ Genel Müdürü Acu: "Çiftçilerimize yıllık 195 milyon lira zirai gelir artışı sağladık"

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, DSİ olarak son Sivas şehir merkezine yıllık 38.51 milyon metre küp içme suyu sağladık. 10 baraj ve 18 gölet inşa ettik. 425 bin 170 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 195 milyon lira zirai gelir artışı sağladık dedi.

DSİ Genel Müdürü Acu: Sivas
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, "DSİ olarak son Sivas şehir merkezine yıllık 38.51 milyon metre küp içme suyu sağladık. 10 baraj ve 18 gölet inşa ettik. 425 bin 170 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 195 milyon lira zirai gelir artışı sağladık" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen ’Gölsu’ projesinden Sivas’ın da nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü Acu,"Bu kapsamda çalışmaları tamamlanan Sivas Gürün Ayvalı Göleti ve Sulaması işi kapsamında 3 bin 240 dekar arazinin basınçlı sistem ile sulanması sağlanacaktır. Temelden yüksekliği 28.80 metre olan barajın tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 2 milyon 731 bin 570 TL katkı sağlanacak" dedi.

DSİ olarak toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde hedefin tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek olduğunu söyleyen Acu,"Artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir." diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...