Harput'ta kazı ve restorasyon çalışması başlıyor

Milattan önce 8. yüzyılda Urartu krallığı tarafından yapılan Harput Kalesi'nde 2015 yılının kazıları ay sonunda, restorasyon çalışmalarıyla birlikte başlayacak. Geçtiğimiz yıl yapılan ve bir çok kültür varlığı ortaya çıkartılan Harput Kalesi'nde kazı çalışmalarının yer aldığı bir belgesel de çekildi.

Harput'ta kazı ve restorasyon çalışması başlıyor Kültür

 Elazığ’ın eski yerleşim yeri olan Harput Mahallesi’ndeki Harput Kalesi’nde 2015 yılının kazıları Fırat Üniversitesi'nin sorumluluğunda, Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Aytaç başkanlığında başlaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onay çıktı.

Bu sene 2015 yılı için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, Bakanlar Kurulu kararı ile Fırat Üniversitesi adına kendisinin kazı başkanlığında çalışmaların  yapılacağını ifade eden Doç. Dr. İsmail Aytaç, "Kazıları 15 uzman, 5 usta ve 25 işçi ile yapacağız. Bütün prosedürler bitmek üzere Ağustos ayı sonu itibariyle fili olarak kazılara başlayacağız” dedi.

Geçtiğimiz yıl yapılan kazı çalışmalarında eksik kalan kısımların tamamlanacağını kaydeden Aytaç, "Bunun tamamlanmasının ardından yeni alanların araştırmasını yapacağız. Bu kazılar devam ederken de restorasyon projelerine yöneleceğiz. Projelerini sezon sonunda tamamlayıp, bahar ayların da da Harput Kalesi'nde yeni ortaya çıkan mekanların restorasyonlarına başlamayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

2014 yılındaki kazılarda oldukça verimli mimarı ve taşınır kültür varlıklarına ulaşıldığının da altını çizen Aytaç, "Bunları Türkiye’deki ulusal sempozyumlarda dile getirdik. Bunların kitap hazırlıkları da devam ediyor. Harput kazılarına 2009 yılında 5 yıl ara verilmişti. Geçtiğimiz yıl itibariyle Fırat Üniversitesi ve Müze Müdürlüğü ile başlamıştık. Bu yıl ise üniversitemiz adına gerçekleştireceğiz. Belirli bir sürece girdi. Artık Bakanlık, kalenin içindeki ve etrafındaki dolanma alanlarının projelerini yaptırmaya başladı. Harput’u kaleden başlayıp, kale hamamı ile birlikte yeni çalışmalarla gün yüzüne çıkarmaya çalışacağız" diye konuştu.

2014 yılında yapılan kazıların tamamının kayıt altına alındığını ve bunu belgesele çevirdiklerini de aktaran Aytaç, önümüzdeki günlerde bu belgeselin yayınlanacağını sözlerine ekledi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom