Elazığ'dan kısa kısa

18 Ağustos 2015

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

MEMUR-SEN ELAZIĞ ŞUBESİ'NDEN TOPLU SÖZLEŞME AÇIKLAMASI
Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Elazığ Şube Başkanı Murat Ergen, hükumet ve kamu işveren heyetinin, toplu sözleşme imzalamak ve kamu görevlilerini mutlu etmek istiyorsa, kamu görevlilerine oransal zam yanında taban aylığı ve refah payı ile birlikte sosyal yardımlarda da önemli ölçüde artışlar sağlaması gerektiğini söyledi.

Memur-Sen Elazığ Şube Başkanı Murat Ergen, devam eden toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ergen, kamu görevlilerini mutlu edecek teklife kadar mücadele ve müzakerelere devam edeceklerini dile getirerek, "Memur-Sen olarak, 3. dönem toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili kapsamlı bir toplu sözleşme teklifi hazırladık. 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme tekliflerimizi 27 Temmuz’da Devlet Personel Başkanlığı’na sunduk. Yetkili konfederasyon olarak teklifimizi, sadece 850 bin üyemiz adına değil, 3 milyon 200 bin kamu görevlisi, 1 milyon 900 bin kamu görevlisi emeklisi başta olmak üzere aileleriyle birlikte 20 milyon insan için toplu sözleşme masasına taşıdık" dedi.

Maaş ve ücretlere yönelik zam tekliflerinde yüzdelik zam, taban aylığı, refah payı ve enflasyon farkından oluşan dörtlü bir mali paket olarak hazırladıklarını kaydeden Ergen, "Bu mali paketle kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 2016 yılında birinci 6 ayda yüzde 8, ikinci 6 ayda yüzde 8 olmak üzere yüzde 16, 2017 yılında ise birinci 6 ayda yüzde 7, ikinci 6 ayda da yüzde 7 olmak üzere yüzde 14 zam istedik. En düşük kamu görevlisi maaşı ile en yüksek kamu görevlisi maaşı arasındaki makasın daralması hedefiyle 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere taban aylığına 2016 yılında 150 lira, 2017 yılında 100 lira seyyanen zam teklif ettik. Ülkenin büyümesinde ve gelişmesinde büyük emeği bulunan kamu görevlilerine 2016 yılı için, 2015 yılı ekonomik büyüme oranın yüzde 50’sini ve 2016 yılındaki üçer aylık dönemlerdeki ekonomik büyümenin ve takip eden ayda refah payı olarak yansıtılmasını istedik" diye konuştu. 

Yeni Türkiye iradesiyle örtüşen teklifler beklediklerini de aktaran Ergen, "Biz kasanın anahtarının değil emeğimizin hakkının peşindeyiz. Türkiye'nin sahip olduğu ekonomik gücün ve değerler zemininin hem mali ve sosyal haklarımız hem de sosyal ve vicdani haklarımızı karşılayacak seviyede olduğunu biliyoruz. Sermaye kesimine, girişimcilerine teşvik paketleriyle destek olan siyasi irade toplu sözleşme masasını, emeğiyle ve alın teriyle geçinen kamu görevlilerine yönelik sosyal teşvik paketini hayata geçirme zemini olarak görmeli ve gereğini yapmalıdır. Hükumet ve kamu işveren heyeti, toplu sözleşme imzalamak ve kamu görevlilerini mutlu etmek istiyorsa, kasanın ağzını açmalı, hakkımız vermelidir. Bu amaçla kamu görevlilerine oransal zam yanında taban aylığı ve refah payı ile birlikte sosyal yardımlarda da önemli ölçüde artışlar sağlamalıdır" şeklinde konuştu. 

VALİ ZORLUOĞLU SURİYELİ AİLELERİ VE ÇOCUKLARI ZİYARET ETTİ
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Hicret Mahallesi Muhtarlığı bünyesinde oluşturulan ve Suriyelilerin çocuklarının eğitim aldıkları sosyal tesisleri gezerek bilgiler aldı.

Vali Murat Zorluoğlu’na ziyaretinde Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, İl Emniyet Müdürü Nihat İşlek, Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Halil Akkuş ve SYDV Müdürü Muhammet Kütük, Hicret Mahallesi Muhtarı Murat Gülbasan’da eşlik ettiler.

Vali Zorluoğlu önce mülteci ailelerin çocuklarının eğitim aldıkları sınıfları ve bilgisayar sınıfını gezerek gönüllü eğitimcilerden uyguladıkları eğitimler hakkında bilgiler aldı ve çocuklarla sohbet etti.  

Daha sonra Suriyeli ailelerle bir süre sohbet eden Vali Zorluoğlu Suriyelilerin sorunlarını dinledi.

Ziyaretin ardından bir değerlendirme yapan Vali Zorluoğlu Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönene kadar her türlü ihtiyaçlarının karşılanmaya devam edeceğini söyledi. Vali Zorluoğlu, “Bugün Suriye’den ilimize gelen misafir kardeşlerimizi ziyaret ettik. Yerinde yaşadıkları ortamı görme imkânı bulduk. Türkiye’nin misafirperverliğini de, devletimizin misafirperverliğini de görmüş olduk. Bazı sıkıntıları var, bu sıkıntılarını bizlerle paylaştılar. Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğinde burada geçici olarak barındırdığımız Suriyeli kardeşlerimiz ve onların çocuklarına destek olmaya devam edeceğiz. Kadirşinas milletimizin misafirperverliğinin bir göstergesi olarak burası görülmeye değer bir yerdir. Mahalle muhtarımız ve diğer muhtarlarımız da bu kardeşlerimizi daha iyi şartlarda misafir edebilmek için ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Bizde devletimizin imkânlarıyla onların bu çabalarına destek olacağız. Ben ilimizdeki hayırsever vatandaşlarımızı da zaman zaman burayı ziyaret etmeye ve bazı eksikleri de onların vasıtasıyla gidermeye davet ediyorum. Tabi temennimiz Suriye’deki durum kısa zamanda normale döner misafirlerimiz de esas ait oldukları topraklara kendi evlerine, kendi yurtlarına dönerler. Ama bu durum gerçekleşene kadar tarihten de gelen misyonumuzun ve dinimizin emri gereği bu kardeşlerimizle yakından ilgilenmeye devam edeceğiz. 

ELMÜTDER: MÜTEAHHİTLİK HİZMET KANUNU ŞART
Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İnşaat Müteahhitleri Meclis Üyesi Osman AVCIL;  17 Ağustos Marmara Depreminin yıl dönümü dolayısı ile yazılı bir basın açıklaması yaptı. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“ 17 Ağustos 1999 yılında yaşamış olduğumuz deprem hadisesinde yaşamını yitirmiş olan tüm vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet ve mağfiretler diliyoruz. Her türlü felaketlerden Allah-u Teala ya sığınır ve tekrarlarından muhafaza etmesini niyaz ederiz.

İnsanoğlunun deprem felaketi engellemeye yetecek bir ilmi ve gücü henüz mevcut değildir. Birer tabiat hadisesi olan bu olayların vücuda gelmesi halinde oluşturacağı zararı kontrol altında tutmak ise büyük oranda gücümüzün yetebileceği bir durumdur.
Depreme karşı alınması gereken en etkin tedbirlerin başında uygun jeolojik yapıdaki zeminlerde yapılaşma politikası ve yapı güvenlik standartlarının üst düzeyde tutulmasıdır.

Yapı imalat standartları özellikle uygulamaya konulan yapı denetim uygulamaları ile iyileşme göstermiş ancak halen istenilen düzeye getirilememiştir. Yaşamımızı içinde sürdürdüğümüz konutlarımızın günümüz standartlarına uygun üst düzey kalite ve sağlamlığa haiz yapılar olabilmesi için iki adet temel mevzuat noksanlığımız olduğunu düşünüyoruz. Bu hususların ikmalinin insan hayatını güvence altına alabilmek için son derece önemli adınlar olduğu unutulmamalıdır.

Konu ile ilgili ilk husus ülkemizde halen hukuki ve teknik tanımı yapılamamış olan müteahhitlik mesleğinin uygun bir kanunla tanımlanmasıdır. Oluşturulması gereken Yapı Müteahhitliği Kanunu ile hangi şartlara haiz kimselerin hangi teknik ve idari esaslara göre inşaat yapabileceği hususları kesin çerçevelerle belirtilmelidir. Uygun yasal düzenleme ile teknik ve ekonomik yönden haiz olmayan kişilerin bu işleri icra etmesiyle insan hayatının ve ülke ekonomisinin zarar görmesi engellenecektir. Bir işin teknik, hukuki ve mali yönlerden ehil olanlarca icra edilmesi muhakkak suretle kalite standardını yükseltecektir.

İkinci husus ise inşaatların yapımında önemli görev üstlenen kalıpçı, duvarcı, demirci vb. meslek erbaplarının da faaliyet alanı ve mesuliyetlerinin yasal düzenlemeler ile belirgin hale getirilmesidir. Bir yapı inşaatında meydana gelen aksaklıkların tümünü müteahhit ya da yapı denetim organına mal etmek hem haksızlığa sebep olmakta hem de işin imalat kısmında görevleri insanların otokontrol sistemini ortadan kaldırmaktadır. İmalatta görevli teknik elemanların ve ustaların taşeron şirketleşmeye yönlendirilmesi hem mesuliyetin eşit dağılımına hem de ülke ekonomisine daha etkin katılımlarına vesile olacaktır. “

ZÜBEYDE HANIM CADDESİ’NDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Elazığ Belediyesi tarafından Zübeyde Hanım Caddesi’nde başlatılan yol ve kaldırım düzenleme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Yoğun bir tempoyla devam eden çalışmalar kapsamında, bir yandan alt yapı çalışmaları devam ederken, diğer yandan da cadde boyu taş duvar örme çalışması gerçekleştiriliyor.

Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şehir genelinde sürdürülen asfalt çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği belirtilerek, çalışmaların ihtiyaç duyulan noktalar doğrultusunda aralıksız devam ettirileceği kaydedildi.

ELAZIĞ BELEDİYESİ'NDEN BAŞKAN ALAN'A ZİYARET
Elazığ Belediye Başkan Vekili Karahan ÇELİK ve Belediye Başkan Yardımcısı Sedat KARATAŞ, Odamızı ziyaret etti. 

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris ALAN’ı makamında ziyaret eden ÇELİK ve KARATAŞ, Başkan ALAN’a  görevinde başarı temennisinde bulundular.

Elazığ’ın sorunları ve toplumun beklentilerinin karşılanması noktasında Elazığ Belediyesi ile herzaman işbirliği yapmaya hazır olduklarını ve Elazığ Belediye Başkanı Sn. Mücahit YANILMAZ’ın da iş dünyasının beklenti ve taleplerine duyarlı olduğunu belirten ALAN, Elazığ Belediyesi ile yapılabilecek çalışmaların önümüzdeki süreç içerisinde değerlendirileceğini söyledi. Yaklaşık 1 saat süren toplantıdan duyduğu memnuniyeti belirten Başkan ALAN, ÇELİK ve KARATAŞ’a teşekkür etti.

ELAZIĞ BELEDİYESİ ASFALT ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Elazığ Belediyesi’nin konforlu ulaşım sağlamak amacıyla şehrin farklı noktalarında sürdürdüğü asfalt bakım-onarım çalışmaları aralıksız devam ediyor. 

Elazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Doğukent ve Sürsürü mahallelerin muhtelif noktalarında asfalt bakım-onarım çalışması gerçekleştiriyor. Ekipler ayrıca Cumhuriyet Mahallesi’nin farklı noktalarında da parke bakım-onarım çalışmalarını sürdürüyor.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom
pırlanta organizasyon, kına organizasyon, nişan organizasyon, doğum günü organizasyon gezilecek yerler