Kayapınar’da 500 bin fidan ve 2 milyon mevsimlik çiçek üretecek

Diyarbakır'ın Kayapınar İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, ilçedeki park ve bahçelerde kullanılmak ve bağlı köylerdeki çiftçilere destek olmak amacıyla 500 bin fidan ve 2 milyon mevsimlik çiçek üreteceklerini açıkladı.

Kayapınar’da 500 bin fidan ve 2 milyon mevsimlik çiçek üretecek
Diyarbakır
Diyarbakır’ın Kayapınar İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, ilçedeki park ve bahçelerde kullanılmak ve bağlı köylerdeki çiftçilere destek olmak amacıyla 500 bin fidan ve 2 milyon mevsimlik çiçek üreteceklerini açıkladı.

Proje ile ilgili olarak hafta sonunda proje ekibi ile bir araya gelen Balcı, Kayapınar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personelleri ile Kayapınar Kaymakamlığı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerinden oluşturulan proje ekibinin, bir önceki yıl 5500 fidan ve 290 bin adet mevsimlik çiçek üretilen fidanlığın kapasitesini artıracaklarını ifade etti. Kurulan proje ekibinin üreteceği süs bitkisi fidanı ve mevsimlik çiçekleri Kayapınar İlçesindeki park ve bahçelerin yeşillendirmek için kullanılacağını, meyve fidanlarını ise kırsal mahallelerdeki ilçe çiftçisine destek olmak için dağıtmayı amaçladıklarını vurgulayan Balcı, “500 bin fidanı (badem, fıstık, kayısı, şeftali, incir, mavi servi, çınar, dış budak, akçaağaç, tespih, iğde, ıhlamur) ve 2 milyon mevsimlik çiçeği (kadife, petunya, pervane, mine, zinnia, celosia, lale, sümbül) kendimiz üreteceğiz. Proje ekibimiz ile birlikte yapılması gereken tüm çalışmalar ile ilgili yol haritamızı belirledik. İlk etapta fidanlığımızın tüm eksikliklerini tamamlayacak ve üretime başlayacağız. Bu proje ile Belediye olarak herhangi bir gelir elde etmeyi değil, belediyemize ait olan ancak şuan atıl durumda bulunan ve vatandaşlarımızın yoğun olarak hizmete açılmasını talep ettiği park ve bahçelerimizi yeşillendirmeyi planlıyoruz. Üretilecek bir kısım meyve fidanını ise kırsal mahallelerimizdeki çiftçilerimize ücretsiz olarak dağıtacak ve köylerimizde de ağaçlandırma konusunda bir bilinç oluşturma çabası içerisinde olacağız” dedi.

Projeyi çok önemsediğini ve her aşaması ile bizzat ilgilendiğini belirten Balcı, Diyarbakır’ı ve Kayapınar’ı çok sevdiğini, bu proje ile üretilecek fidan ve çiçeklerin Türkiye’nin ve Diyarbakır’ın börtüşüne böceğine, kurduna kuşuna, havasına suyuna ve hepsinden önemlisi insanlığa ve gelecek kuşaklarımıza fayda sağlayacağını dile getirdi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...