Arabuluculuk sistemi ile davalar artık 3 haftada çözülebilecek

Malatya'da arabuluculuk avukatı olan eski başsavcı vekili Mehmet Gündem, işçi ve işverene dava açmadan öncesi için getirilen arabuluculuk şartı ile artık davaların 3 haftada çözülebileceğini söyledi.

Arabuluculuk sistemi ile davalar artık 3 haftada çözülebilecek
Malatya
Malatya’da arabuluculuk avukatı olan eski başsavcı vekili Mehmet Gündem, işçi ve işverene dava açmadan öncesi için getirilen arabuluculuk şartı ile artık davaların 3 haftada çözülebileceğini söyledi.

İşçi ve işverene dava açmadan önce arabuluculuk şartı getiren yasa Resmi Gazete’de yayımlandı. Artık iş mahkemeleri arabulucuya başvurulmadan açılan davaları herhangi bir işlem yapılmaksızın reddedebilecek. Malatya’da arabuluculuk avukatı olan eski başsavcı vekili Mehmet Gündem, artık iş mahkemesine açılacak bir dava öncesi mutlaka bir arabulucuya gidilmesi gerektiğini söyledi. Taraflar arasında bir uzlaşma sağlanamaması durumunda alınacak tutanak ile iş mahkemesinde davanın açılabileceğini belirten Gündem, arabuluculuk sisteminin şu an dünyada 160 ülkede uygulandığının altını çizdi. Her yıl Yargıtay’a 1 milyon dosyanın gittiğini ve bir dava süresinin yaklaşık 5 yıl sürdüğünü belirten Gündem, Malatya’da şu anda 5 binin üzerinde iş mahkemesi dosyasının bulunduğunu söyledi. Arabuluculukta yeni yasaya göre 3 yıl süren davaların en fazla 3 haftada çözüme bağlanabileceğini dile getiren Gündem, “Yasanın bize verdiği süre 3 hafta, eğer işler olumlu giderse bu 3 gün içerisinde de çözülebilir” dedi.

Arabuluculuk sisteminin mahkemelere göre çok daha az masraflı olduğunu da kaydeden Gündem, “Arabuluculuğun en önemli faydalarından biri de tamamen gizlilik kuralları uygulanmaktadır. Arabuluculuk ile çözülen davalarda hem davacı hem de davalı için geçerli bir kural vardır. Arabuluculukta konuşulanların dışarıda konuşulmasının cezası 6 ay hapis cezasıdır” diye konuştu.

Arabulucunun verdiği kararın mahkeme kararı niteliğinde olduğunu da ifade eden Gündem, “Vatandaşlar arabuluculara korkmadan, çekinmeden başvurabilirler. Şu an Türkiye’de bin 600 arabulucu var. Bunların tamamı hukukçudur. En az 5 yıl hizmet tecrübeleri vardır. Çoğu ya avukattır ya da emekli hakim ve savcıdır” dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...