İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplandı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2017 yılı dördüncü toplantısı Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplandı
Adıyaman
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2017 yılı dördüncü toplantısı Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

İl düzeyinde istihdamın geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesine ilişkin faaliyetler ile aktif işgücü programlarının belirlenmesi ve ildeki istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesine yönelik çalışmaları değerlendirmek amacıyla İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2017 yılı dördüncü toplantısı Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, ilgili kurum amirleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantının gündemini okuyan, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Emin Yücekaya, bir önceki toplantıda alınan kararları özetleyerek, İşkur İl Müdürlüğünün 2017 yılında hayata geçirdiği projeler ve yaptığı çalışmalarla ilgili kurulu bilgilendirdi.

İşgücü piyasasının nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak ve meslek liselerini daha fonksiyonel hale getirmek amacıyla, Adıyaman merkez ve ilçelerindeki meslek liselerinde yeni meslek dalları açıldığını belirten Vali Nurullah Naci Kalkancı, “2017 Yılı 1 Ocak - 30 Eylül dönemi içerisinde, 32’si istihdam taahhütlü, 20’si istihdam taahhütsüz, 1’i engelli kursu, 7’si girişimcilik kursu, 13’ü çalışanların mesleki eğitimi ve 25’i özel politika kursu olmak üzere 98 adet mesleki eğitim kursu açılmıştır. Kurslara 807’si erkek, bin 292’si kadın olmak üzere toplam 2 bin 99 kişi katılmıştır. Ayrıca 661 adet İşbaşı Eğitim Programına bin 305’i erkek ve bin 56’sı kadın, 2 bin 361 kişi katılmıştır. 2017 Yılı Ocak-Eylül döneminde toplam 759 adet işbaşı eğitim ve mesleki eğitim kurs programı açılmış bu programlara 2 bin 112’si erkek ve 2 bin 348’i kadın olmak üzere toplam 4 bin 460 kişi katılmıştır” dedi.

2017 Yılında 49 adet toplum yararına açılan çalışma programı kapsamında, bin 354’ü erkek ve bin 156’sı kadın olmak üzere toplam 2 bin 510 kişi istihdam edildiğini kaydeden Vali Kalkancı, “Bu Programlara katılanlara aylık cari asgari ücret maaş ve sigorta primleri İşkur tarafından ödenmektedir. Bu programlar kapsamında gerçekleştirilen projelerde, hem niteliksiz iş gücüne geçici istihdam sağlanmış hem de projelerin yürütüldüğü kamu kurumlarının toplum yararına olan hizmetlerine önemli katkı sağlandığı gözlenmiştir. 2017 Yılı Ocak-Eylül dönemi içerisinde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz aracılığıyla bin 583’ü erkek ve bin 252’si kadın olmak üzere toplam 2 bin 835 kişi özel sektörde istihdam edilmiştir. 2017 yılı Ocak-Eylül döneminde işsizlik sigortası kapsamında 3 bin 509 kişiye toplam 9 milyon 141 bin 662.TL işsizlik ödeneği ödemesi yapılmıştır. 2017 Eylül ayı itibariyle yukarıda bahsedilen faaliyetler kapsamında; işsiz vatandaşlarımız için toplam 46 milyon 290 bin TL nakit ödeme yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Vali Kalkancı başkanlığında gerçekleşen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...