Kahta’da eğitim söyleşisi düzenlendi

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde Eğitimle Diriliş Derneği tarafından düzenlenen eğitim söyleşisi yapıldı

Kahta’da eğitim söyleşisi düzenlendi
Adıyaman
Adıyaman’ın Kahta ilçesinde Eğitimle Diriliş Derneği tarafından düzenlenen eğitim söyleşisi yapıldı

Gençlik Projeleri Destek programları kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen eğitim projeleri çerçevesinde Eğitimle Diriliş Derneği tarafından eğitim konulu söyleşi düzenlendi.

Söyleşiye Eğitimle Diriliş Derneği Başkanı Bilal Akgül, Araştırmacı Yazar Müfid Yüksel, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Araştırmacı Yazar Bekir Tank, eğitimciler ve öğrenciler katıldı.

Günümüzde eleştiri ile itibarsızlaştırmanın karıştırıldığını ifade eden Araştırmacı Yazar Müfid Yüksel, “İkisi çok farklıdır. Eleştiri her ne kadar gerekli ise itibarsızlaştırma o kadar riskli ve tehlikelidir. Günümüzde canlı yayınlarda yapılan tartışmaların, kullanılan üslubun, dini metinlere getirilen yorumların bu anlamda önemli sıkıntılar taşıyor. Bu anlamda tartışma adabı çok önemli bir konudur. Bugün Türkiye’nin en temel problemlerinden birinin ilme ilginin az olmasıdır. Bugün temel problemlerimizden birisi İmam Hatiplerin sadece dindar savcı ve dindar doktor yetiştirerek ilim adamı ve alim yetiştirmemesidir.

Medreselerde verilen eğitimin son zamanlarda eksikleri olmakla birlikte özellikle irfani boyutu güçlü bir eğitim veriliyor. Avrupa’da medrese eğitiminin önünde yasal bir engel olmamakla birlikte, Türkiye’de hala bu konuda yasal engellerin vardır. Mevcut İmam Hatip okullarında sınıf mevcutlarının kalitenin yükselmesinin önünde ciddi bir engeldir. Okul sayıların çoğaltılması yerine kalitenin arttırılması üzerinde yoğunlaşmak daha önemlidir. Okul sayısını çoğaltma düşüncesinin kaliteli bir eğitimin önünde engel oluyor. Dil öğrenmek önemlidir. Ama bugün eğitimimizin temel problemlerinden birinin dil öğretilememesidir. Diğer ülkelerde çok rahat dil öğretilmesine rağmen bizde eksik kalmasının nedenlerinin araştırılması gerekiyor” dedi.

Eğitim sistemlerindeki değişimin gerekli olmakla birlikte yeterli hazırlık ve alt yapı olmadan yapılan değişikliklerin sıkıntılı sonuçlar doğuracaktır. Bugün ülkemizde eğitimle ilgili ciddi çalışmaların olsa gerektiğini belirten Araştırmacı Yazar Bekir Tank, “Erdem üzere bir neslin yetişmesinde değer eksenli bir eğitimin elzemdir” dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...