Adıyaman’da 29 Ekim coşkuyla kutlandı

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 94. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman'da da büyük bir coşkuyla kutlandı.

Adıyaman’da 29 Ekim coşkuyla kutlandı
Adıyaman
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 94. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da büyük bir coşkuyla kutlandı.

Tüm yurtta kutlamalarına başlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Adıyaman’da ValiNurullah Naci Kalkancı’nın Valilik Makamında tebrikatları kabulü ile başladı. Tebrikat Töreni sonrası 29 Ekim kutlamaları, havanın yağışlı olması nedeniyle Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kapalı Spor Salonunda düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyetin 94. Yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajı okundu.

Her kesimden büyük ilgi gösterilen kutlama töreni, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı’nın konuşmasıyla devam etti.

Vali Kalkancı, "İstiklal için, İstiklal Harbi’nde nasıl binlerce şehit vermişsek, gereği halinde bugün de hiçbir vatan evladı şehit olmaktan çekinmeyecektir. Bağımsızlığın bedelini bu millet dün de kanıyla ödedi. Bugün de kanı ile ödemekten sarfı nazar etmez. Cumhuriyet, millet ve devlet olarak bizim bağımsızlık istek ve irademizin nişanesidir ama sadece bununla da sınırlı değildir. Bencil bir mücadele ve kazanım da değildir. Cumhuriyet, emperyalizme ve sömürüye karşı tarihteki en büyük kavga ve mücadeleyi taçlandırır. Emperyalist devletlerin zalim pençelerine düşen bütün mazlum milletlerin istiklal meşalesidir. Bağımsız bir millet olarak bağımsız bir vatanda yaşamak uğruna binlerce şehidimiz kara toprağa düşerken aynı zamanda bütün mazlumların haysiyetini savunmuştur. Esir milletlere örnek olmuştur. Esaret altına düşmenin ve esir yaşamanın kader olmadığını ispatlamıştır.

Hürriyetimiz, milletimizin cesaretine emanettir. Dün böyleydi. Bugün de böyledir" dedi.

15 Temmuz gecesini de hatırlatan Kalkancı, "Harici düşmanlar gibi dahili düşmanlar da milletin cesur göğsüne çarpıp paramparça olacaklardır ve olmuşlardır. 15 Temmuz gecesi bu hakikati bir kez daha göstermiştir. Yiğit ve kahraman Adıyamanlılar vatan hainlerine karşı çıkarak ihanete yüreğini ve bedenini siper etmiş ve ebediyen dönmemek üzere hainleri tarihin karanlığına gömmüştür. Hain Fetöcü çete, cumhurbaşkanımızın ve başbakanımızın liderliğinde ve milletin cesareti karşısında acı bir yenilgiyi tatmıştır. Bu karanlık çete çok hesaplar yapmış, çok sayıda karanlık tezgahlar kurmuş. Ama bir şeyi unutmuş. O da bu milletin cesareti ve gücü. İşte o noktada bütün hesapları yer ile yeksan oldu. Şimdi bu ihanetlerinin hesabını adil ve yüce yargı önünde veriyorlar ve sonucunda hak ettikleri cezayı çekecekler. Bu kötü niyet sahipleri hep hüsrana uğramıştır ve uğrayacaktır. Her tür musibet ve hain teşebbüs milletimizin birlik ve beraberliğinin muhkem seddine çarpacak ve yok olacaktır. Türk milleti ve devleti güçlüdür. Bugün bizler de sadece vatan sathında değil, bölgemizde ve tüm dünyada asil bir milletin evlatları olmanın gereğini layıkıyla yerine getiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak biz ilk günden beri vicdan ve hamiyetin timsali olduk. Kimin ne hali varsa görsün demedik. Çocukları ve kadınları bombaların ve mermilerin dehşetine terk etmedik. Milyonlarca Suriyeli kardeşimize Ensar olduk. Onlara kapımızı, evimizi ve kalbimizi açtık" diye konuştu.

Vali Nurullah Naci Kalkancı’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen kompozisyon, şiir, resim ve sportif yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Kalkancı ve protokol üyeleri tarafından madalya ve sertifikaları ile çeşitli hediyeler verildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı, halkoyunları Ekibinin gösterilerini sunmaları ve öğrencilerin şiir okuması ile son buldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Vali Nurullah Naci Kalkancı, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ferdi Tatlı, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, vali yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, siyasi parti başkanları, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, şehit aileleri ve gaziler ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...