Kahta’da ‘Öğretimden terbiyeye eğitim’ konferansı

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde 'Öğretimden terbiyeye eğitim' konulu konferans düzenlendi.

Kahta’da ‘Öğretimden terbiyeye eğitim’ konferansı
Adıyaman
Adıyaman’ın Kahta ilçesinde ‘Öğretimden terbiyeye eğitim’ konulu konferans düzenlendi.

Gençlik Projeleri Destek programları kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen eğitim projeleri çerçevesinde Eğitimle Diriliş Derneği tarafından ‘Öğretimden terbiyeye eğitim’ konulu konferans yapıldı. Kahta Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa ilçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, Araştırmacı Yazar Müfit Yüksel, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi ve Araştırmacı Yazar Bekir Tank, Ak Parti Kahta ilçe Başkanı Bedir Yeni, Eğitimle Diriliş Derneği Başkanı Bilal Akgül, STK temsilcileri, eğitimciler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Eğitimle Diriliş Derneği Başkanı Bilal Akgül, bu yıl yapılacak dernek çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Başkan Akgül, “Bu sezon önceki çalışmalarımıza ek olarak yeni çalışmalar hazırladık. Eğitimle Diriliş Dergisinin yeni sayısı çıktı. İki aylık yoğun bir çalışma ile Diriliş Kitap Kafe’yi faaliyete koyduk. Kafeye ister öğrenci olsun ister eğitimci olsun her kesimden ziyaretler oluyor. Bizlerde kafemize gelen misafirlerimize her türlü olanağı sağlamaya çalışıyoruz. Şuan Diriliş Kitap Kafede dört bini aşan kitap sayısı ve iki bini aşan kitap çeşidi bulunuyor. Kafe sabah 10:00 ile gece 22:00 arasında hizmet vermektedir. Geçen sene yedi panel bir konferans gerçekleştirmiştik. Bu sene ise üç konferans ile beş panel yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

İslam’da eğitim öğretim çalışmalarının ilk ifadesinin Kur’an’daki ikra (oku) ayeti olduğunu vurgulayan Araştırmacı Yazar Müfid Yüksel ise, “Batıdaki eğitim kurumlarının genelde kilise kökenli olmuştur. Bunun yanında bu kurumların verdikleri eğitimin laik eğitim olmasının ilginçtir. Batılı eğitim kurumlarının kurumsal ve sistemli bir özellik kazanmasında İslam Medeniyetinin hususen endülüs’ün önemli bir payı vardır” ifadelerini kullandı. İslam medeniyet tarihinde bilginlerin, alimlerin yetişmesinin temel etkenlerinden birinin aile içi eğitim olduğunu dile getiren Araştırmacı Yüksel, modern sistemin aile kurumunu tahrif etmesi ile birlikte ailenin eğitici yönünün de tahrip olup zayıflamıştır. Bugün aile kurumunun zayıflamasının nesiller arasında bilgi intikalinin de zayıflamasının nedenlerinden biridir. İslam dünyasının bilginin zirvesinde olduğu bir dönemde İmam Gazali’nin ilme verilen önemin azalmasını, bunun gerekçesi olarak da Endülüs’te çıkan bir kitabın dört ay sonra Bağdat’a ulaşmasını göstermiştir. İmam Gazali’ye göre kitap aktarımının daha kısa sürede olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Konferans dinleyicilerin konuşmacı Müfit Yüksel’e konu hakkında sorular sorması ile sona erdi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...