CÜ’den Prof. Dr. Sezgin’e fahri doktora diploması

Dünyanın önde gelen bilim tarihçilerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin'e, İslam Bilim Tarihi alanındaki çalışmalarından dolayı Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) tarafından 'fahri bilim doktorası' diploması verildi.

CÜ’den Prof. Dr. Sezgin’e fahri doktora diploması
Sivas
Dünyanın önde gelen bilim tarihçilerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin’e, İslam Bilim Tarihi alanındaki çalışmalarından dolayı Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) tarafından ’fahri bilim doktorası’ diploması verildi.

Prof. Dr. Sezgin’e fahri bilim doktorası unvanı verilmesi dolayısıyla CÜ Kültür Merkezinde düzenlenen tören İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, öğretim görevlileri ve öğrencilerin katıldığı törende konuşan CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, "İnsanlara İslam bilimlerinin gerçeğini tanıtmak, benlik duygularını olumsuz etkileyen yanlış yargılardan onları kurtarmak ve ferdin ehemmiyetine olan inancı kazandırmak amacıyla o İslam Bilimi Tarihi araştırmalarına adanmış bir ömürdür. Öyle büyük bir otoritedir ki onu anmadan, onun hazırladığı eserlere bakmadan, bilim tarihiyle, İslam tarihiyle ilgili ortaya bir şeyler sunabilmek çok zordur. Bilim tarihinin en çalışkan, en birikimli insanlardan birisidir o. İslam tarihine, İslam düşüncesine, İslami eserlere ve bilim dünyasına vermiş olduğu katkılarıyla bir medeniyle kaşifi, eşi bulunmaz bir değer ’darbeler neden kötüdür’ sorusunun mücessem cevabıdır Prof. Dr. Fuat Sezgin. Bizim medeniyet ve kültürümüzde kültür, sanat ve beşerin, yaratıcının her eserinde müşahede ettiği güzellikleri çeşitli yol ve yöntemlerle ortaya koymasının vasıtasıdır. Bilgiyi hikmetle taçlandırıp, irfana ulaştırmadıkça hiç bir şeyi yerli yerine oturtamayız" dedi.

Konuşmanın ardından Rektör Yıldız, 93 yaşındaki Prof. Dr. Fuat Sezgin’e cübbe giydirdi. Daha sonra Sezgin katılımcılara ’Arap İslam Tarihinden Bazı İzlenimler’ konulu ders verdi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...