6 kişilik aile tek odada yaşam mücadelesi veriyor

Sivas merkeze bağlı Ayli köyünde yaşayan 6 kişilik Sarıyıldız ailesinin samanlığında çıkan yangın sonrası evin bazı bölümleri kullanılamaz hale geldi. Yaşları 3 ile 11 arasında değişen 4 çocuğu bulunan aile, tek odada yaşam mücadelesi veriyor.

6 kişilik aile tek odada yaşam mücadelesi veriyor
Sivas
Sivas merkeze bağlı Ayli köyünde yaşayan 6 kişilik Sarıyıldız ailesinin samanlığında çıkan yangın sonrası evin bazı bölümleri kullanılamaz hale geldi. Yaşları 3 ile 11 arasında değişen 4 çocuğu bulunan aile, tek odada yaşam mücadelesi veriyor.

Sivas merkeze 48 kilometre uzaklıkta bulunan Ayli köyünde yaşayan Fatih-Fatma Sarıyıldız’ın evinin bitişinde bulunan samanlıkta 1 Nisan günü yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülen yangın sonrası samanlık, evin bir odası ve ailenin kışlık yiyeceklerini sakladıkları depo kül oldu. Ailenin yatak odası olarak kullandığı oda da yangın sonrası duvarların ıslanmasıyla kullanılamaz hale geldi. 3 yaşında Yazel, 8 yaşında Turan, 9 yaşında Sümeyye ve 11 yaşındaki Polat olmak üzere 4 çocuğu bulunan aile yangın sonrası tek odada yaşamaya başladı. Evdeki banyo ile tuvaleti de beraber kullanan ailenin çocukları kötü durumda olan yerde banyo yapmak zorunda kalıyor. 8 yaşındaki oğulları Turan’ın kalbinin delik olması nedeniyle bir yandan hastalıklarla da uğraşan aile yetkililerden yardım bekliyor.

Samanlıkta çıkan yangını komşuların haber verdiğini söyleyen 31 yaşındaki Fatih Sarıyıldız, "3 tane itfaiye araca geldi söndürmeye. Ama zor söndürdüler. İtfaiyenin verdiği su ile tabandan evin altı su doldu ve kalan 2 odanın altı nem aldı. Sosyal yardımlaşmadan geldiler buraları çektiler ve bana ’konteynerden ev yapacaklarını’ söylediler. Kışlık tezeğim, kömürüm ve samanım vardı komple yandı. Kışlık yiyecek hazırlığım da beraberinde yandı. 4 tane çocuğum var okula gidiyorlar ve onlar da mağdur. 1 tanesi okulu gitmiyor ama 3 tanesi okula gidiyor. Yetkililer bize ’ev yapacağız’ dediler şu anda ise ’çocuk özürlü olacak’ diyorlar. 4 tane çocuğum var illa birini sakatlayayım mı? Ev sahibi olabilmek için. O şekilde ev yapabilir veya para verebiliriz diyorlar. Çocuklar hep beraber kalıyor. Böyle olursa okula da gönderemeyeceğim. İki odalı evin içerisi de su aldıktan sonra yaşanmaz hale geldi. Çocuklar zaten hasta. Eşim iki defa bel fıtığından ameliyat oldu. Bende sağda solda çalışarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Komşulardan toplanan yardımlarla geçiniyorum" dedi."Çocuklarım bu şartlarda hasta oluyor"

29 yaşındaki Fatma Sarıyıldız ise, "İki tane odamız var birinde hep beraber kalıyoruz. Diğer odaya soba kuramıyoruz ısınmıyor kullanılamıyor. Çocukları banyo yaptıramıyorum. Banyo ve tuvalet olarak kullandığımız yerin üstü açık içeri kışın kar vuruyor. Eşim çalışmaya gidemiyor ben iki defa ameliyat oldum. Her şeyimiz dışarıda kaldı ve sıkıntıdayız. Çocuklarımız bu şartlarda hasta oluyor. Ders çalışamıyorlar" diye konuştu.

Okuldan gelince ders çalışamadıklarını söyleyen Polat Sarıyıldız ise, "Okuldan gelince odada ders çalışamıyoruz. Kışın banyo yaparken içerisi kar doluyor. Hep birlikte aynı odada kalıyoruz. Pencerelerimiz sağlam değil içeriye soğuk giriyor" şeklinde konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...