Topal; “Bakanlığın politikası imam hatipleri bitirecek”

Son günlerde imam hatiplerle ilgili konularla ilgili açıklamalarda bulunan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Topal, İmam hatipler üzerinde yanlış politikalar uygulandığını belirterek, Toplumun gönlündeki imam hatibin yeri zirveden dibe doğru düşüyor dedi. Topal, Bu okulların İhtiyaca göre değil de imam hatip açmış olmak için açılıyor olması yanlış olduğu bilindiği halde söylenmiyor. Konu din olunca, hassas yerimiz olunca yanlış olduğunu bilsek de susuyoruz. Susmakla hem kendimize hem de inancımıza en büyük zararı veriyoruz diye konuştu.

Topal; “Bakanlığın politikası imam hatipleri bitirecek”
Erzurum
Son günlerde imam hatiplerle ilgili konularla ilgili açıklamalarda bulunan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Topal, İmam hatipler üzerinde yanlış politikalar uygulandığını belirterek, “Toplumun gönlündeki imam hatibin yeri zirveden dibe doğru düşüyor” dedi. Topal, “Bu okulların İhtiyaca göre değil de imam hatip açmış olmak için açılıyor olması yanlış olduğu bilindiği halde söylenmiyor. Konu din olunca, hassas yerimiz olunca yanlış olduğunu bilsek de susuyoruz. Susmakla hem kendimize hem de inancımıza en büyük zararı veriyoruz” diye konuştu.

Topal, “Son günlerde açılan imam hatiplerin ihtiyaçtan ziyade açılmış olmak için açıldığını, okulları açan da vatandaşlar da bilmektedir. İmam hatip okullarının sayısını artırmak marifet değildir. Marifet kaliteyi artırmaktır, sevdirmektir. İmam hatiplerin prestijini artırarak önlerinde kayıt sırası oluşturmaktır. Ancak görülen o ki izlenen politika imam hatiplerden kaçışa sebep oluyor ve prestij kaybı artarak devam diyor. Başarı seviyesi düşük çocuklar imam hatip okullarında toplanıyor. Bu çocuklar gelecekte topluma dini lider olacak, bize dini öğretecek, kıyas yapacak, yorum yapacak ve fetva vereceğini belirtti. Yarım doktor candan yarım hoca dinden eder derler ya, galiba bunu yaşayacağız. Dini eğitim çocuk oyuncağı değildir, gündelik politikaların malzemesi hiç değildir” dedi.

Okulların fiziki durumuna da değinen Topal, daha sonra şunları söyledi; “Bin 500 iki bin öğrenci kapasiteli okulların imam hatibe dönüşmesiyle 7-8 kat altındaki kapasite ile hizmet vermesi israftır. İmam hatibe dönüşen okulların yükünü alan okullar ise tıka basa dolulukla eğitim vermek zorunda kalmışlardır. Bazı aileler servislerle bölge dışında ki ortaokullara öğrencilerini göndermektedirler. Bütün bunlar imam hatip politikasının eseridir ve bu politika kamuoyunda nasıl bir algı oluşturur bunu biz düşünüyoruz ama biraz da bu kararı alanlar düşünsün. Çünkü alınan bu yanlış kararlar vatandaşa eziyettir, devlete kötülüktür dinen israftır. Bu kararın neresinden tutacaksınız.

ORTAOKULLARDA İMAM HATİP SINIFLARI AÇILSIN

İhtiyaçtan fazla açılan imam hatip ortaokulları öğrenci bulamadığı için kapasitesinin çok altında hizmet vermektedir. Yakın zamanda öğrenci bulamadığı için bu okulların tek tek dönüşmesine şahit olacağız.

Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak bakanlığa bu konuda daha hassas ve gerçekçi politikalar üretmesini, arz-talep ilişkisine dikkat etmesini, sayıdan çok kaliteye önem vermesini, imam hatip ortaokulu açılacağını ortaokullarda imam hatip sınıfları açılmasını öneriyoruz. Önerimiz kabul görürse saydığımız sorunların hepsi yok olacak imam hatipler daha fazla yaygınlaşacaktır.”

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...