Senaryo Bazlı İl Gelişme Stratejilerinin Hazırlanması Projesi İçin Sözleşme İmzalandı

Atatürk Üniversitesi ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından Erzurum, Erzincan ve Bayburt illeri için gelişme planlarının oluşturulmasını ve bu planların hayata geçirilmesine yönelik uygulama stratejilerinin belirlenmesini içeren TRA1 Bölgesi Senaryo Bazlı İl Gelişme Stratejilerinin Hazırlanması projesi hayata geçiriliyor.

Senaryo Bazlı İl Gelişme Stratejilerinin Hazırlanması Projesi İçin Sözleşme İmzalandı
Erzurum
Atatürk Üniversitesi ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından Erzurum, Erzincan ve Bayburt illeri için gelişme planlarının oluşturulmasını ve bu planların hayata geçirilmesine yönelik uygulama stratejilerinin belirlenmesini içeren “TRA1 Bölgesi Senaryo Bazlı İl Gelişme Stratejilerinin Hazırlanması” projesi hayata geçiriliyor.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen tarafından Rektörlük makamında sözleşmesi imzalanan projede, Ajans koordinasyonunda Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyeleri ve kısmi zamanlı yurtdışı danışmanlardan oluşan bir ekip görev alacak.

Projenin iki aşamalı yürütüleceğini ifade eden Çomaklı, ilk bölümünde Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinin sosyoekonomik yapısına yönelik olarak katılımcı bir anlayışla kapsamlı bir mevcut durum analizinin gerçekleşeceğini belirtti.

Bu doğrultuda temel literatür araştırmasının yanında yapılacak ilçe çalıştayları, paydaş görüşmeleri ve anket çalışmaları ile yerel aktörlerin katılımının sağlanacağına dikkat çeken Rektör Çomaklı: “Mevcut durum analizi sonrasında her üç il için öne çıkan sosyoekonomik göstergeler göz önüne alınarak ilin gelişmesine yönelik uygulanabilir, yenilikçi, ufuk açıcı ve fark yaratan değişik gelişme planları oluşturulacak ve yerel aktörlerin geri bildirimi sonrasında her il için oluşturulan planlar tek bir gelişme planı haline getirilecek.

Projenin ikinci bölümünde ise; ulusal ve bölgesel hedeflere uygun olarak geliştirilen nihai senaryoların uygulanmasına yönelik temel stratejiler ve öncelikli müdahale alanları belirlenecek; stratejiyi hayata geçirmeye yönelik büyük çaplı ve fark yaratacak projelere dayalı, yerel aktörlere ve inisiyatiflere sorumluluk yükleyen bir eylem planı hazırlanacak” şeklinde konuştu.

Bu proje ile eylem planı hazırlığı öncesinde elde edilen il ve bölge geneli sosyoekonomik verilerin başlangıç kabul edileceğini söyleyen Demirdöğen: “Önerilen ve hayata geçirilen proje fikirleri sonrasında göstergelerde kaydedilen ilerlemelerin ölçüleceği bir izleme ve değerlendirme sistemi de oluşturulacak. Proje bu özellikleriyle ulusal ve bölgesel ölçekte kalkınma planlarının hayata geçirilmesi konusunda ülke çapında örnek teşkil edecek ilk çalışma olacak” dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...