Çoban, aday adaylığını açıkladı

Ak Parti Elazığ Milletvekili Aday Adayı Nusret Çoban, aday adaylığı resmi müracaatını yaptı. Kalabalık bir vatandaş topluluğuna hitap eden Çoban'ı İl Başkanı Ramazan Gürgöze, İl Sekreteri İbrahim Şerbet, Merkez İlçe Başkanı Kadir Nozoğlu ve Kadın Kolları Başkanı Gülersem Çopur yalnız bırakmadı.

Çoban, aday adaylığını açıkladı Siyaset

Ak Parti Elazığ Milletvekili Aday Adayı Nusret Çoban, aday adaylık resmi müracaatını il binasında düzenlediği basın toplantısıyla yaptı.

Basın toplantısına İl Başkanı Ramazan Gürgöze, İl Sekreteri İbrahim Şerbet, Merkez İlçe Başkanı Kadir Nozoğlu ve Kadın Kolları Başkanı Gülersem Çopur, teşkilat üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Elazığ ve ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çoban, amacının Elazığ’ın kalkınmasına katkı sağlamak olduğunu kaydetti. İl Başkanı olarak görev yaptığı süre içerisinde kendisine destek veren teşkilatlara da ayrıca teşekkür eden Çoban, daha sonra resmi müracaatını yaptı. Çoban, aday adaylığının Ak Parti ailesine ve Elazığ’a hayırlı olması temennisinde bulundu.

26. DÖNEM ELAZIĞ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI MADEN MÜHENDİSİ NUSRET ÇOBAN - ÖZGEÇMİŞ
1955 yılında Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde dünyaya gelen Nusret Çoban, ilköğrenimini Karakoçan Yatılı Bölge Okulu’nda, ortaöğrenimini ise Tatvan Yatılı Bölge Okulu’nda tamamladı. Bitlis Fen Lisesi mezunu olan Çoban, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nde yüksek öğrenimini tamamlayarak “Maden Mühendisi” ünvanı aldı.

Meslek hayatına Şırnak’ta bulunan Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı Güneydoğu Anadolu Linyitleri (GAL) Asfaltit Kömür Üretim Tesisleri’nde şantiye şefi olarak başlayan Çoban, 1992 yılından bu yana Elazığ’da madencilik, müşavirlik ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Elazığ’da sektörün önde gelen firmalarıyla çeşitli iş ortaklıkları yapan ve danışmanlık hizmeti sunan Çoban’ın, maden ve mermer sektöründe ulusal ve uluslararası ölçekte çalışmaları bulunmaktadır. İtalyan Breton firmasının danışmanlığında tamamlanan “Kompozite Blok ve Plaka Mermer Üretimi Projesi”, mermer atıklarının değerlendirilmesi konusunda ülkemizdeki öncü çalışmalardan biri olmuştur. Son yıllarda; çalışmalarını hammadde ve metalik maden sahalarının tespiti ve işletilmesi üzerine yoğunlaştıran Çoban’ın, ulusal ölçekteki pek çok araştırma ve uygulamasının yanı sıra, Irak ve İran’da öncülük ettiği projeler mevcuttur. Meslek hayatı boyunca, doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin bir bölgede bulunduğunun bilinciyle; Elazığ’ı gayretlerinin odağında tutan Çoban, metalik maden, mermer ve hammadde sahalarının  tespiti, işletilmesi ve üretim sürecinde çevreci politikalar ve yöntemler üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Mesleki idealleri arasında, Elazığ’a Dünyanın sayılı müzeleri arasına girecek bir “Maden ve Doğaltaş Müzesi” kazandırma hedefi bulunan Nusret Çoban, koleksiyonunu zenginleştirmeye ve konu ile ilgili bürokratik görüşmeler yapmaya devam etmektedir.

33 yıldır sektörde mesleki pratiğini sürdüren Çoban, Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği’nin (EMMAD) kurucularındandır. EMMAD, Elazığ’da Mermer ve Madencilik sektörünün kalkınması ve gelişmesi için meslek ve bilim adamlarını sanayiciler ile biraraya getirerek koordinasyonu sağlamak, teşkilatlanıp  gelişmelerini teşvik etmek amacıyla projeler üretmekte ve etkinlikler düzenlemektedir. Nusret Çoban, aynı zamanda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Çoban, İngiltere, Hollanda, Almanya, Belçika, İspanya, İtalya, Portekiz, Arnavutluk, Azerbaycan, Nahçıvan, Suudi Arabistan, Suriye, İran, Kuzey Irak ve Çin’e mesleki ve kültürel amaçlı çeşitli seyahatler gerçekleştirmiş, uluslararası pazarın nabzını tutan pek çok fuarda katılımcı olarak yer almıştır.

1972 yılından bu yana çeşitli siyasi kademelerde hizmet eden Nusret Çoban, birikimlerini yerel ve bölgesel sorunların çözümünde değerlendirmek amacıyla 20 yılı aşkın süredir aktif olarak yerel siyasetin içinde yer almaktadır. Siyasi kariyerine, Refah Partisi döneminde İl Belediye Meclis Üyesi olarak başlayan Çoban, 2001 yılından bu yana “Kurucu Üye” sıfatıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Elazığ İl Yönetimi’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Nusret Çoban, 2001-2002, 2002-2003, 2004-2006 ve 2013-2014 dönemlerinde Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı yapmıştır. 2014 yılı Aralık ayında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 5. Olağan Kongresi’nde İl Başkanlığı görevine seçilen Çoban, yaptığı çalışmalarla Elazığ halkının ve teşkilatların takdirini kazanmıştır. Hizmet alanını genişletmek isteyen Nusret Çoban, 26. Dönem Milletvekili Seçimleri’nde milletvekili aday adayı olarak siyasi kariyerini sürdürmektedir.

Nusret Çoban, orta derecede İngilizce, iyi derecede Kürtçe bilmektedir. Profesyonel olarak resim, hat ve tezhip sanatlarıyla ilgilenen Çoban’ın çeşitli tekniklerde sayısız tablosu, Kıbrıs Alayköy Mehmetçik Camii, Kıbrıs Türkeli Camii ve Kıbrıs Mehmet Akif Ersoy Camii iç tezyinatları başta olmak üzere pek çok hat ve tezhip çalışması bulunmaktadır. Nusret Çoban, evli ve 2 çocuk babasıdır.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom