Temizer'den soru önergesi

MHP MYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Yavuz TEMİZER Elazığ'ın sorunlarını meclise taşımaya başladı. Seçim döneminde iktidar milletvekillerince sürekli dile getirilen 'Elazığ'a 7,9 katrilyonluk yatırım yapıldı' iddialarıyla ilgili soru önergesi veren TEMİZER, Elazığ gerilediğine göre bu 7,9 katrilyon nereye ya da kimlere gitmiştir?” diye sordu.

Temizer'den soru önergesi Siyaset

TEMİZER, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’na Elazığ’a son bir yılda 3,1 katrilyon yatırım yağıldığı iddiasını inandırıcı bulup bulmadığını da sordu. Yine 2014 yılında AKP’nin hazırladığı videodaki yatırım rakamının 4,8 katrilyon olduğunu, aynı tarihli broşürde ise 5,9 katrilyondan bahsedildiğini de belirten TEMİZER, bu çelişkinin açıklanmasını istedi.

Yavuz TEMİZER’İN yazılı soru önergesinin tam metni ise şu şekilde:
AKP hükümetleri döneminde çevre illerle kıyaslandığında Elazığ’a çok az yatırım yapılmış ve bu süreç boyunca Elazığ sürekli küçülerek iller arası gelişmişlik sıralamasında her yıl daha alt seviyelere düşmüştür. 2015 yılında milletvekili sayısı düşen 5 ilden birinin Elazığ olması da göstermektedir ki, 13 yıllık AKP hükümetleri döneminde Elazığ yerinde bile sayamamış ve gerilemiştir. Bu tabloya rağmen, her fırsatta Elazığ’a 7,9 katrilyon yatırım yapıldığı iddia edilmektedir. Bu kapsamda;
1. İddia edilen bu 7,9 katrilyonla hangi yatırımlar yapılmıştır? Böyle bir para gerçekten harcanmışsa Elazığ bugün neden bu haldedir?
2. 2014 yılında Elazığ’a 12 yılda 4,8 katrilyon yatırım yapıldığı söylenirken 2015 yılında bu rakam 7,9 katrilyona çıkarılmıştır. Böylece son bir yılda Elazığ’a 3,1 katrilyonluk yatırım yapıldığı iddia edilmektedir. Bu 3,1 katrilyonla son 1 yılda hangi yatırımlar yapılmıştır? 1 yılda 3,1 katrilyon yatırım iddiası sizce makul mudur?
3. AKP tarafından 2014 yılında hazırlanan videoda Elazığ’a 4,8 katrilyon yatırım yapıldığı iddia edilirken, aynı tarihli broşürde 5,9 katrilyon yatırım yapıldığı iddia edilmektedir. Aynı tarihte açıklanan iki yatırım arası fark ne anlama gelmektedir? Bütün bu yatırım rakamlarının uydurma olduğu iddiası doğru mudur?
4. Yatırım olarak geldiği iddia edilen 7,9 katrilyon ile Elazığ yeniden inşa edilebilir. Elazığ küçülüp gerilediğine göre bu 7,9 katrilyon nereye ya da kimlere gitmiştir?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Fevzi Öner @Katrilyon

09 Eylül 2015 20:31

Mumlar yatsıyı beklemeden söndü

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom